Energa buduje gazociąg i farmę fotowoltaiczną

Koncern podpisał umowę na wykonanie gazociągu do elektrowni w Ostrołęce. Bliski zakończenia jest za to projekt farmy fotowoltaicznej Wielbark.

Publikacja: 29.07.2022 05:00

Energa buduje gazociąg i farmę fotowoltaiczną

Foto: Adobestock

CCGT Ostrołęka, firma zależna Energi, podpisała umowę na budowę 28-km gazociągu, który połączy powstający energetyczny blok gazowo-parowy w Ostrołęce z dwukierunkowym interkonektorem Polska–Litwa (gazociąg GIPL). Dzięki temu spółka uzyska dostęp do surowca znajdującego się zarówno w polskiej, jak i litewskiej sieci przesyłowej. Wykonawcą inwestycji jest firma Romgos Gwiazdowscy. Wartości umowy nie podano.

Według Energi w tej dekadzie popyt na energię elektryczną wzrośnie w naszym kraju o kilkanaście procent. Grupa rosnące zapotrzebowanie chce zaspokajać poprzez odnawialne źródła energii i niskoemisyjne instalacje gazowe. Dyspozycyjność pierwszych nie jest w pełni stabilna i przewidywalna, dlatego konieczne są inwestycje w te drugie. Ponadto, elektrownia w Ostrołęce jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania ciągłości dostaw prądu dla północno-wschodnich regionów Polski. Będzie to najbardziej wysunięta w tej części kraju elektrownia systemowa. Blok gazowo-parowy ma być oddany do komercyjnego użytku w 2025 r. Szacunkowa kwota jego budowy przez konsorcjum spółek z grupy GE, wynikająca z tzw. aneksu gazowego, wynosi około 2,5 mld zł. W przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku aukcji głównej rynku mocy zakontraktowano dla tego obiektu około 696 MW tzw. obowiązku mocowego. Będzie on realizowany przez 17 lat, począwszy od 2026 r. Energa wyliczyła, że w związku z tym będzie mogła liczyć na łączne przychody o wartości co najmniej 4,73 mld zł.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
PGE chce złagodzenia polityki klimatycznej. Spółka przedstawiła propozycje
Energetyka
Eksperci z aprobatą o pakiecie PSE, ale nie całym
Energetyka
Trwa walka o cenę w ostatniej aukcji rynku mocy. Stawką jest wysokość opłaty mocowej
Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału