Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
CCGT Ostrołęka, firma zależna Energi, podpisała umowę na budowę 28-km gazociągu, który połączy powstający energetyczny blok gazowo-parowy w Ostrołęce z dwukierunkowym interkonektorem Polska–Litwa (gazociąg GIPL). Dzięki temu spółka uzyska dostęp do surowca znajdującego się zarówno w polskiej, jak i litewskiej sieci przesyłowej. Wykonawcą inwestycji jest firma Romgos Gwiazdowscy. Wartości umowy nie podano.
Według Energi w tej dekadzie popyt na energię elektryczną wzrośnie w naszym kraju o kilkanaście procent. Grupa rosnące zapotrzebowanie chce zaspokajać poprzez odnawialne źródła energii i niskoemisyjne instalacje gazowe. Dyspozycyjność pierwszych nie jest w pełni stabilna i przewidywalna, dlatego konieczne są inwestycje w te drugie. Ponadto, elektrownia w Ostrołęce jest istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania ciągłości dostaw prądu dla północno-wschodnich regionów Polski. Będzie to najbardziej wysunięta w tej części kraju elektrownia systemowa. Blok gazowo-parowy ma być oddany do komercyjnego użytku w 2025 r. Szacunkowa kwota jego budowy przez konsorcjum spółek z grupy GE, wynikająca z tzw. aneksu gazowego, wynosi około 2,5 mld zł. W przeprowadzonej w grudniu ubiegłego roku aukcji głównej rynku mocy zakontraktowano dla tego obiektu około 696 MW tzw. obowiązku mocowego. Będzie on realizowany przez 17 lat, począwszy od 2026 r. Energa wyliczyła, że w związku z tym będzie mogła liczyć na łączne przychody o wartości co najmniej 4,73 mld zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polska Grupa Energetyczna przedłożyła Komisji Europejskiej uwagi dotyczące funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) w ramach planowanej rewizji unijnej dyrektywy. Spółka chce rozszerzenia możliwości wyłączenia elektrowni konwencjonalnych z konieczności zakupu uprawnień EU ETS.
Zmiany na rynku energii, które proponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej są w części dobrze oceniane przez ekspertów. Spośród ponad 20 propozycji niektóre mogą być jednak trudne do przeforsowania.
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.