Ciepło gazem stanie

Jest projekt nowej strategii ciepłownictwa do 2050 r. Zakłada dominującą rolę gazu ziemnego w transformacji sektora. Spółki mówią, że alternatywy nie ma.

Aktualizacja: 30.06.2022 05:00 Publikacja: 01.06.2022 00:01

Ciepło gazem stanie

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Zgodnie z nowym planem rozwoju ciepłownictwa w 2030 r. – w zależności od scenariusza – z gazu będziemy produkować od 13 do nawet 45 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło systemowe. Koszty transformacji mogą wynieść ponad 100 mld zł. Mimo wysokich cen gazu, wojny w Ukrainie, ani rząd, ani polskie spółki nie widzą innej alternatywy dla polskiego ciepłownictwa w horyzoncie do 2030 r. Konsultacje strategii właśnie ruszyły.

Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie polityka energetyczna Polski zostanie poddana aktualizacji, jednak mimo to w zakresie gazu ziemnego większych zmian nie będzie. Wedle dostępnych danych Urzędu Regulacji Energetyki struktura paliw w ciepłownictwie systemowym opiera się w 71 proc. na węglu, po 9,5 proc. na gazie i OZE, a w 10 proc. na innych źródłach. Zdaniem autora projektu strategii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, najprostszą do zastosowania technologią jest budowa jednostek wysokosprawnej kogeneracji. „Wykorzystanie tej technologii jako technologii pomostowej pozwoli, w relatywnie krótkim czasie, zmniejszyć intensywność emisji sektora poprzez zastąpienie węgla kamiennego oraz pozwoli na uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego" – argumentuje resort.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen