Gazowa zagadka w strategii Tauronu

List intencyjny o współpracy przy małym atomie z KGHM zwiastuje nową strategię Tauronu. Najwięcej pytań budzi rola gazu ziemnego.

Aktualizacja: 21.04.2022 07:47 Publikacja: 20.04.2022 21:00

Gazowa zagadka w strategii Tauronu

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

 

Podpisanie listu o współpracy w dziedzinie małych reaktorów jądrowych (SMR) pomiędzy KGHM a Tauronem stało się przyczynkiem do rozmów na temat nowej strategii energetycznej grupy. Prezes Paweł Szczeszek zapowiedział, że pojawi się ona pod koniec czerwca, a SMR mają stać się jej ważnym elementem. Analitycy jednak skupiają się na prognozach na najbliższe lata. Te SMR-ów nie uwzględniają, bo takie jednostki mogą pojawić się na początku lat 30. Najwięcej pytań budzi rola gazu w strategii Tauronu.

Strategia w czerwcu

Nowa strategia Tauronu ma być odpowiedzią na wyzwania, jakie pojawiły się w ciągu ostatniego roku, jak problemy z przyłączeniem nowych OZE do sieci, wysokie ceny energii oraz agresja Rosji na Ukrainę. Tauron zapowiadał, że w strategii znajdą się także SMR jako element transformacji ciepłownictwa.

Zdaniem Krystiana Brymory, analityka DM BDM, w nowej strategii spółka zapewne przyśpieszy swoje cele dekarbonizacyjne. Przypomnijmy, że w poprzednim dokumencie z 2019 r. miało być to nawet 900 MW lądowych farm wiatrowych i 300 MW fotowoltaiki z perspektywą 2025 r. Od tego czasu przybyło zaledwie 180 MW nowych farm wiatrowych i 19 MW fotowoltaiki, a w planach jest kolejne 100 MW ze słońca. Więcej uwagi zarząd może także poświęcić dystrybucji, w szczególności instalacji inteligentnych liczników, do czego zobowiązuje przyjęta w 2021 r. ustawa. Ostatnie emisje akcji PGE i Enei były głównie na ten cel.

Obecny CAPEX Tauron Dystrybucja wynosi ponad 2 mld zł. Pod kątem konieczności rozwoju OZE i przyłączy, a także modernizacji sieci może on ulec zwiększeniu. To jednak będzie warunkowane tempem procesu wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. NABE i pozbycie się kopalń zostanie utrzymane w strategii. Zmianą będzie jednak pozostawienie Tauron Ciepło w grupie.

Gazowe wątpliwości

Jednym z największych znaków zapytania będzie to, w jaki sposób Tauron chce modernizować ciepłownictwo, w sytuacji w której podaż gazu będzie ograniczona ze względu na odchodzenie od paliw z Rosji, a SMR to melodia przyszłości – mówi Krystian Brymora. Podobnego zdania w kontekście gazu jest Paweł Puchalski, analityk BM Santander. Największym wyzwaniem będzie plan dla ciepłownictwa oraz rola gazu ziemnego w transformacji energetycznej. – Tauron planuje realizację projektu elektrowni gazowej Łagisza i zamierza ją zgłosić do aukcji rynku mocy. Taki projekt od momentu podjęcia decyzji może zostać wybudowany za trzy–cztery lata. Moim zdaniem druga połowa lat 20. będzie już stała pod znakiem innych paliw. Gazu z Rosji potencjalnie może nie być albo wróci na rynek, ale przede wszystkim coraz większą rolę ma odgrywać wodór. Bloki gazowe, które byłyby w przyszłości budowane, naturalnie będą przystosowane do spalania wodoru. Musimy pamiętać, że ograniczenie takich inwestycji w bloki gazowe na obecnym etapie to jednocześnie ograniczenie możliwości spalania wodoru w przyszłości. Nie sądzę, że spółki, w tym Tauron, zrezygnują z bloków gazowo-parowych. W przypadku ciepłownictwa alternatywy dla gazu na obecnym etapie nie ma – mówi Puchalski.

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie