Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zdaniem Roberta Maja z Ipopemy Securities średnia oczekiwań wobec wyników PGE była bardzo wysoka jak na II kwartał, który obok trzeciego jest sezonowo najsłabszy w roku. Na kwartalnie słabsze wyniki – jak tłumaczy – mogła wpłynąć niższa cena sprzedaży energii (PGE komunikowało w całym roku przedział 163–165 zł/MWh, w I półroczu było to 163,3 zł/MWh), do której mogły się dołączyć m.in. wyższe koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 i wyższe koszty w segmencie górniczym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Członkowie poprzedniego zarządu oraz rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej nie dostali absolutorium za 2024 r., kiedy przez pierwsze tygodnie poprzedniego roku pełnili jeszcze swoje funkcje. Walne zgromadzenie przyjęło zaś nowe cele zarządcze dla spółki.
Rachunki za prąd są odzwierciedleniem stanu energetyki. Nie dotyczy to tylko samej ceny, ale i profilu produkcji energii. Spółki zaczynają przedstawiać pierwsze oferty sprzedaży, które są rozwiązaniem pomiędzy taryfami ze stałą ceną a ceną dynamiczną.