W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych - ZE PAK i Orsted utworzą wspólne przedsięwzięcie, w którym każda ze spółek będzie miała 50 proc. udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. Sukces w tym przetargu otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ten sposób ZE PAK i Orsted chcą rozszerzać zasięg inwestycji w zieloną energię w Polsce, wspierając tym samym krajową gospodarkę w drodze do neutralności klimatycznej.
Polska ma ambicję zdywersyfikowania źródeł energii poprzez budowę wielkoskalowych źródeł odnawialnych i zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii z około 70 proc. obecnie do 11-28 proc. w 2040 roku. Obecnie w Polsce nie ma morskich farm wiatrowych. Jednak w ramach przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną w polskiej części Morza Bałtyckiego powstanie 5,9 GW mocy z morskich farm do 2030 r., a do 2040 – 11 GW.
ZE PAK jest piątym, co do wielkości producentem energii w Polsce. Notowana na warszawskiej giełdzie spółka rozpoczęła proces transformacji od produkcji energii ze źródeł kopalnych do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. ZE PAK chce wycofać się z energetyki węglowej najpóźniej do 2030 r. i zamierza dołączyć do szybko rozwijającego się rynku zielonego wodoru, aby pomóc w dekarbonizacji innych sektorów, takich jak transport i przemysł ciężki.
Projekt rozporządzenia o postępowaniu rozstrzygającym, który pozwoli na rozpisanie kolejnych aukcji na nowe koncesje. W kolejnym rozdaniu przewidziano ich 11.