W niespokojnych czasach dobre fundamentalnie spółki, które generują gotówkę i płacą dywidendę, są na wagę złota. W tym roku inwestorzy mają w czym wybierać, bo w 2021 r. wielu emitentów zanotowało rekordowe zyski. Z reguły okres wakacyjny to czas, kiedy przypada dzień ustalania prawa do wypłaty dywidendy. Sprawdziliśmy, które spółki będą najbardziej hojne.

Spółki pod lupą

W najbliższych dniach przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy w kilkunastu firmach. Średnio oferują stopę zwrotu w wysokości 3,93 proc., a jej mediana wynosi 3,68 proc. Warto mieć na uwadze takie firmy, jak Grupa Kęty, Tesgas, Echo Investment, Instal Kraków czy Big Cheese Studio. Tam stopa będzie ponad 5-proc.

Walne zgromadzenie Grupy Kęty zdecydowało o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy ponad 505 mln zł, czyli 52,37 zł na akcję. Dywidenda zostanie wypłacona w dwóch transzach: 2 sierpnia 168,4 mln zł (czyli 17,45 zł na akcję), a 11 października 336,98 mln zł (34,92 zł). Dzień dywidendy ustalono na 11 lipca. Czyli uwzględniając okres rozliczeniowy, ostatnim dniem, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy, jest czwartek 7 lipca. Grupa Kęty od lat hojnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. W indeksie WIG-div jest drugą spółką pod względem udziału w portfelu. Ma prawie 11,4-proc. udział. Pierwsze jest Asseco Poland (nieco ponad 11,4 proc.), a za Kętami plasują się PKN Orlen, Budimex, LiveChat, Neuca i Develia. Indeks obejmuje spółki, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie dokonywały wypłaty dywidendy. Obecnie grupuje 35 emitentów. Wśród nich jest wspomniany już Instal Kraków (z niewielkim 0,5-proc. udziałem). W tym roku walne zgromadzenie tej spółki zdecydowało o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy kwoty 2 zł na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy uchwalono na 8 lipca (czyli ostatnim dniem, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy jest 6 lipca), a wypłacona zostanie 20 lipca.

Czytaj więcej

Spółki znów kuszą inwestorów atrakcyjnymi dywidendami

Instal Kraków jest giełdowym weteranem, obecnym na parkiecie od 23 lat. Ale zyskiem dzielą się też spółki, które na giełdzie są od niedawna. Przykładem jest wspomniane już Big Cheese Studio, które zadebiutowało pod koniec zeszłego roku.

– W 2021 r. osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe i zgodnie z zapowiedziami podtrzymujemy chęć kontynuacji wypłaty części zysku na rzecz akcjonariuszy – tak rekomendację zarządu argumentował Jakub Rafał, dyrektor finansowy w Big Cheese Studio. Akcjonariusze uchwalili wypłatę ponad 8 mln zł, czyli 1,94 zł na akcję. Dzień dywidendy to 8 lipca, a wypłaty 18 lipca.

Imponujące stopy

Średnia stopa dywidendy oferowana przez spółki, które mają w lipcu dzień ustalenia prawa, wynosi 4,64 proc., a mediana 4,14 proc. Średnią podbijają m.in. Torpol, węgierski MOL czy Dom Development, gdzie stopa jest dwucyfrowa.

Akcjonariusze Torpolu zdecydowali, że z zysku za 2021 r. spółka wypłaci 68,91 mln zł, czyli 3 zł na akcję. W poniedziałek notowania akcji oscylowały w okolicach 19 zł, co implikuje niemal 16-proc. stopę. Dzień dywidendy został wyznaczony na 15 lipca, a wypłaty na 29 lipca. W przypadku Dom Development dywidenda wyniesie 10,50 zł na akcję, czyli w sumie 268,3 mln zł. Dzień dywidendy ustalono na 15 lipca, a wypłaty na 16 sierpnia. Stopa dywidendy w Dom Development sięga 11 proc. Niemal taka sama jest w MOL-u.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ