W tym roku zyskiem z akcjonariuszami podzieli się zdecydowanie więcej spółek niż w 2020 r. Zdaniem analityków ten sezon dywidendowy można więc uznać za udany. – Zawdzięczamy to głównie stosunkowo łagodnemu wpływowi epidemii na wyniki ogółu spółek notowanych na GPW. W dodatku z uwagi na pokrycie się w czasie jej początku z rozpoczęciem ubiegłorocznego sezonu dywidendowego, wiele spółek zachowawczo wstrzymało się z wypłatą, mimo że ostatecznie okazało się, że nie było takiej potrzeby. Co więcej, epidemia i rozmaite związane z nią ograniczenia, a także zmiany zachowań konsumentów przełożyły się na wyłonienie szeregu jej beneficjentów, którzy w efekcie mogą w bieżącym roku pozwolić sobie na podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami po raz pierwszy lub w stopniu większym niż w latach poprzednich – zauważa Adam Zajler, analityk Millennium DM.
Z jego wyliczeń wynika, że przeciętna tegoroczna stopa dywidendy w tym roku wynosi 5,1 proc., co można uznać za atrakcyjny poziom. Dwucyfrowym wskaźnikiem może się pochwalić aż 12 spółek. – Obecnie decyzję o wypłacie dywidendy podjęło 145 spółek, czyli ponad 44 proc. ogółu wchodzących w skład indeksu WIG (licząc notowane przez ten i ubiegły rok). Przed rokiem odsetek ten wyniósł 32,5 proc. Jeszcze lepiej wygląda statystyka liczby spółek, które zmniejszyły kwotę dywidendy lub z niej zrezygnowały. W bieżącym roku jest tylko 29 takich spółek, podczas gdy przed rokiem było ich 105. Natomiast spółek, które zdecydowały o wypłacie dywidendy wyższej niż w roku ubiegłym oraz o jej wznowieniu (ew. wypłacie pierwszy raz), jest w tym roku 123 wobec 53 w 2020 r. – wylicza ekspert.
Dywidendowe perełki
Najatrakcyjniejszych dywidend należy szukać na szerokim rynku akcji. Wśród spółek, które mają w planach jej wypłatę w tym roku, najwyższą stopę dywidendy oferują akcje NPL Nova (dawna Pragma Inkaso). Jej akcjonariusze zdecydowali niedawno o wypłacie 1,77 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę sięgającą prawie aż 25 proc. W tym roku spółka jest bardzo hojna, ale jest to wyjątkowa sytuacja wynikająca z zakończenia przed czasem skupu akcji własnych. Zarząd postanowił więc przeznaczyć niewykorzystane środki z kapitału rezerwowego (wraz z zyskiem za 2020 r. i po pokryciu straty za poprzednie lata) na wypłatę dywidendy. Warto zauważyć, że w ostatnich latach spółka nie wypłacała dywidendy.