Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja marca na nowo rozbudziła apetyty kupujących. Indeksy warszawskiej giełdy w jeden dzień odrobiły straty po korekcie z końca lutego i wydawało się, że powtórzy się scenariusz: płytkie cofnięcie i silny ruch na północ. Niestety, czwartek i piątek przyniosły schłodzenie nastrojów. Inwestorzy nie chcieli najwyraźniej podejmować ryzyka przed piątkową konferencją Janet Yellen, szefowej Fedu. Kluczową kwestią dla rynków akcji jest bowiem to, ile razy w tym roku władze monetarne USA podniosą stopy procentowe. Sugestie, że może być to więcej niż trzy, mogą oddziaływać na niekorzyść byków. Od strony technicznej warto zwrócić uwagę na formację podwójnego szczytu, która pojawiła się na niektórych wykresach. Jest to wprawdzie krótkoterminowy układ, ale może skutkować korektą silniejszą niż te obserwowane dotychczas.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czerwiec 2025 r. przeczy historii. Do piątkowego popołudniu WIG zyskiwał od początku miesiąca ponad 1,8 proc., choć średnio traci w tym okresie ponad 1,3 proc. Za chwilę zaczyna się lipiec, którego przeszłość wróży dobrą przyszłość.
Tegoroczne stopy zwrotu z polskich indeksów są bardzo solidne. Na tyle solidne, że ETF-y oparte na rodzimym WIG20 należą do światowej czołówki roku 2025. Nasze blue chipy wyprzedziły nawet małe i średnie spółki, co do częstych sytuacji nie należy.