Archicom spokojny o wzrost sprzedaży

Kontrolowana przez Echo Investment spółka podtrzymuje oczekiwania wzrostu sprzedaży mieszkań, spodziewa się uspokojenia marż i zerka na Trójmiasto.

Publikacja: 23.11.2023 21:00

Archicom spokojny o wzrost sprzedaży

Foto: materiały prasowe

Grupa Archicom zaprezentowała pierwsze sprawozdanie uwzględniające konsolidację biznesu mieszkaniowego przejętego od spółki matki Echo Investment. Od 1 sierpnia Archicom z dewelopera wrocławskiego stał się podmiotem działającym w pięciu aglomeracjach. Cel konsolidacji jest prosty: Archicom ma być w rynkowej ekstraklasie, w krótkim terminie sprzedawać 3 tys. lokali rocznie, a w średnim 4 tys.

Czas na ekspansję

Licząc pro forma (gdyby konsolidacja nastąpiła 1 stycznia 2022 r.), grupa sprzedała w ciągu trzech kwartałów 1315 lokali, o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W ujęciu księgowym sprzedała 942 mieszkania, o 46 proc. więcej niż rok wcześniej, w tym 56 z portfela przejętego od Echa.

Czytaj więcej

Archicom ponownie z dużym finansowaniem

Podczas konferencji wynikowej menedżerowie Archicomu powiedzieli, że są spokojni o cele krótko- i średnioterminowe. Na rynku wciąż widać przewagę popytu nad podażą, a Archicom wprowadza do oferty kolejne projekty, w ograniczonym zakresie stawiając na beneficjentów programu „Bezpieczny kredyt”. W I połowie 2024 r. oferta ma się wzbogacić o pierwszą transzę (150) lokali z prestiżowego projektu Towarowa 22 w Warszawie. Trwa powiększanie banku ziemi. Deweloper jest przygotowany do ekspansji, bo niedawno pozyskał 220 mln zł z emisji akcji i 210 mln zł ze sprzedaży obligacji.

Po wyjściu poza Wrocław do Warszawy, Krakowa, Poznania i Łodzi niewykluczona jest dalsza ekspansja – firma obserwuje Trójmiasto, ale na razie żadne decyzje nie zapadły.

Rentowność w kosmosie

W księgach Archicom ujął przekazanie w ciągu trzech kwartałów br. 468 lokali, o 30 proc. mniej rok do roku – wpływ przejęcia aktywów Echa był jeszcze śladowy. Dzięki wzrostowi cen przychody z działalności kontynuowanej (mieszkaniówka – Archicom zrezygnował z budowania biur, ma jeszcze jeden budynek do sprzedania) sięgnęły 316 mln zł, o prawie 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Marża brutto ze sprzedaży sięgnęła „kosmicznego” poziomu 45,5 proc., o 8,7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. W efekcie zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 3 proc., do 144 mln zł. To efekt przekazywania lokali z kolejnych etapów „wysokokalorycznych” projektów Browary Wrocławskie i Olimpia Port. Firma podkreśliła, że w kolejnych kwartałach należy spodziewać się powrotu marż do przedziału 30–40 proc.

Pewna część biznesu mieszkaniowego z powodów technicznych została w Echu, jest koordynowana przez Archicom, za co spółka otrzymuje wynagrodzenie księgowane w pozostałych przychodach operacyjnych. Na koniec września było to 985 lokali w budowie i 355 w banku ziemi.

Mimo wzrostu pierwszego zysku wynik operacyjny był rok do roku niższy o ponad 7 proc. i wyniósł prawie 83 mln zł. Zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł prawie 65 mln zł, o 13 proc. mniej niż rok wcześniej. Rentowność netto utrzymała się na poziomie 20 proc.

Licząc pro forma grupa przekazała w ciągu trzech kwartałów tego roku 791 mieszkań, o 48 proc. mniej niż rok wcześniej.

Budownictwo
Libet. Zmiany w akcjonariacie i nadzieja na lepsze wyniki wpływają na kurs
Materiał Promocyjny
ESG W NIERUCHOMOŚCIACH
Budownictwo
Budimex z tłuszczykiem na dwa lata
Budownictwo
Aleksandra Gawrońska, JLL: Rynek mieszkaniowy w przyczajeniu
Budownictwo
Budimex z potężnym portfelem. Notowania z nowym maksimum
Budownictwo
Czy rynek mieszkaniowy łapie równowagę?
Budownictwo
Anton Bubiel, Rentier.io: Popyt i podaż w oczekiwaniu na program