Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w I kwartale zarejestrowano w Polsce 1229 naczep do pojazdów ciężarowych. Blisko 19 proc. z nich – 232 pojazdy – wyjechało z wieluńskiej fabryki Wieltonu. W gronie liderów branży z 93 zarejestrowanymi pojazdami znalazł się również Inter Cars, którego spółka zależna Feber zajmuje się produkcją naczep.
Giełdowi producenci zdominowali również segment wywrotek, wykorzystywanych przez firmy budowlane do transportu kruszywa i innych materiałów budowlanych. Wielton zagarnął już 30 proc. rynku, sprzedając od stycznia do marca 2009 r. 154 pojazdy tego typu, a Feber uplasował się na drugim miejscu z 87 zarejestrowanymi wywrotkami.
[srodtytul]Lider kurczącego się rynku[/srodtytul]
– Nasz awans to konsekwencja przyjętej w ubiegłym roku strategii umocnienia się na rodzimym rynku. Drastyczny spadek sprzedaży za granicą pokazuje, że był to słuszny wybór – mówi nam Paweł Gońda, wiceprezes Wieltonu. Spółka z Wielunia jeszcze przed rokiem miała zaledwie 9-proc. udział w polskim rynku, a znakomitą większość swojej produkcji – ponad 60 proc. w I kwartale 2008 r. – lokowała na rynkach zagranicznych, głównie w Rosji i na Ukrainie.
Zwiększenie procentowego udziału w polskim rynku nie przełożyło się jednak na wzrost wolumenu sprzedawanych naczep – kryzys branży transportowej, związany m.in. ze spadkiem międzynarodowych przewozów towarowych, sprawił, że popyt na naczepy załamał się. – W I kwartale 2008 r. sprzedaliśmy w sumie 1437 pojazdów, z czego blisko 60 proc. – 855 sztuk – wyeksportowaliśmy. W I kwartale 2009 r. wolumen sprzedaży wyniósł ponad 350 sztuk, z których tylko jedna trzecia trafiła za granicę – ujawnia Gońda.