Spada popyt na naczepy

W I kwartale 2009 roku najchętniej kupowanymi naczepami w Polsce były pojazdy z logiem Wieltonu. Mimo to wolumen krajowej sprzedaży spółki spadł o ponad połowę

Publikacja: 22.04.2009 01:05

Spada popyt na naczepy

Foto: GG Parkiet

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w I kwartale zarejestrowano w Polsce 1229 naczep do pojazdów ciężarowych. Blisko 19 proc. z nich – 232 pojazdy – wyjechało z wieluńskiej fabryki Wieltonu. W gronie liderów branży z 93 zarejestrowanymi pojazdami znalazł się również Inter Cars, którego spółka zależna Feber zajmuje się produkcją naczep.

Giełdowi producenci zdominowali również segment wywrotek, wykorzystywanych przez firmy budowlane do transportu kruszywa i innych materiałów budowlanych. Wielton zagarnął już 30 proc. rynku, sprzedając od stycznia do marca 2009 r. 154 pojazdy tego typu, a Feber uplasował się na drugim miejscu z 87 zarejestrowanymi wywrotkami.

[srodtytul]Lider kurczącego się rynku[/srodtytul]

– Nasz awans to konsekwencja przyjętej w ubiegłym roku strategii umocnienia się na rodzimym rynku. Drastyczny spadek sprzedaży za granicą pokazuje, że był to słuszny wybór – mówi nam Paweł Gońda, wiceprezes Wieltonu. Spółka z Wielunia jeszcze przed rokiem miała zaledwie 9-proc. udział w polskim rynku, a znakomitą większość swojej produkcji – ponad 60 proc. w I kwartale 2008 r. – lokowała na rynkach zagranicznych, głównie w Rosji i na Ukrainie.

Zwiększenie procentowego udziału w polskim rynku nie przełożyło się jednak na wzrost wolumenu sprzedawanych naczep – kryzys branży transportowej, związany m.in. ze spadkiem międzynarodowych przewozów towarowych, sprawił, że popyt na naczepy załamał się. – W I kwartale 2008 r. sprzedaliśmy w sumie 1437 pojazdów, z czego blisko 60 proc. – 855 sztuk – wyeksportowaliśmy. W I kwartale 2009 r. wolumen sprzedaży wyniósł ponad 350 sztuk, z których tylko jedna trzecia trafiła za granicę – ujawnia Gońda.

Inter Cars, który w poniedziałek opublikował wyniki finansowe grupy za I kwartał 2009 r., nie ujawnił statystyk sprzedaży naczep. Zarząd giełdowego dystrybutora części do aut przyznał jednak, że w porównaniu z ubiegłym rokiem obroty Febera spadły o ponad 60 proc.

[srodtytul]Rośnie sprzedaż wywrotek[/srodtytul]

W ocenie wiceprezesa Wieltonu segment pojazdów dla firm budowlanych będzie ciągnął sprzedaż producentów naczep w 2009 r. Już teraz pojazdy do przewozu materiałów budowlanych generują gros przychodów producentów naczep. – W dobie kryzysu sektor budowlany jest bardzo perspektywicznym klientem. Przygotowania do organizacji mistrzostw Euro 2012 napędzają koniunkturę i zwiększają popyt na nasze pojazdy– mówi Gońda.

Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?