Fabryki powstaną do końca tego roku

Baltic Ceramics, spółka pośrednio zależna od IndygoTech Minerals i notowana na NewConnect, będzie uczestniczyć w przetargach na dostawy proppantów ceramicznych na rynek ukraiński.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:45 Publikacja: 20.01.2015 05:00

Proppanty mają zastosowanie w procesie poszukiwania i wydobywania ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Baltic Ceramics posiada umowy, dzięki którym możliwa będzie dostawa produktu na rynek ukraiński pod marką spółki jeszcze przed uruchomieniem linii produkcyjnej. – Fabryka Baltic Ceramics powstanie do końca 2015 r. Jej rentowność ma przekroczyć 40 proc. – mówi „Parkietowi" Dariusz Janus, prezes IndygoTech Minerals.

Firma inwestuje w innowacyjne projekty technologiczne o wysokim potencjale wzrostu oraz nimi zarządza. Baltic Ceramics to zdaniem prezesa Janusa projekt bardzo obiecujący. Spółka jest w wąskim gronie kilku podmiotów na świecie, które robią proppanty.

– Polscy inwestorzy tego nie docenią, są bardzo konserwatywni. Ostatnio spotkałem się z opinią, że nie będzie gazu łupkowego w Polsce, więc koncepcja Balticu się nie rozwinie – mówi Dariusz  Janus. – To absolutna pomyłka. Projekt jest zależny od stanu rynku gazu i ropy łupkowej, ale w skali globalnej. Tak czy inaczej zainteresowanie Baltikiem na świecie jest większe niż w Polsce – dodaje.

Indygo posiada również udziały w innych spółkach notowanych na rynku NewConnect, są to: Elektroceramics oraz LZMO. Produkcja ceramicznych osłon elektroizolacyjnych dla przemysłu elektroenergetycznego ma ruszyć w pierwszej z tych firm do końca tego roku. – Odbiorcami będą powszechnie znane ponadnarodowe grupy – informuje Janus. Spółka podpisała list intencyjny z doświadczonym producentem bezpieczników o współpracy gospodarczej w zakresie zbytu produkowanych przez nią ceramicznych osłon.

LZMO produkuje ceramiczne wkłady kominowe, eksportuje w tej chwili na dwa zagraniczne rynki, a ma podpisane umowy na pięć rynków. W strategii na 2015 r. zakładano, że LZMO osiągnie sprzedaż na poziomie 24 mln zł. – Te założenia zostaną zrealizowane, ale potrzebujemy na to jednak więcej czasu – mówi Janus.

Plan zakłada wprowadzenie wszystkich trzech podmiotów na rynek główny, a następnie sprzedaż udziałów w spółkach z zyskiem. – Jesteśmy na etapie koncentracji wiedzy technologicznej – komentuje Janus. Obecnie pozostajemy przy trzech spółkach na rynku NewConnect – dodaje.

Budownictwo
Murapol oczekuje wzrostu sprzedaży
Budownictwo
Murapol po konferencji: cel sprzedaży mieszkań podtrzymany
Budownictwo
Murapol wycisnął więcej marży z mieszkań. Wyniki po I kwartale 2025 r.
Budownictwo
Portfel zleceń Budimeksu imponuje, ale potrzeba czasu na efekty
Budownictwo
Budimex po konferencji: celem wzrost przychodów w 2025 r.
Budownictwo
„Efekt Glapińskiego” na wykresach kursów wybranych firm. Co dalej?