KNF na Prosper Capital DM nałożyła karę 1,2 mln zł oraz ograniczyła zezwolenie na prowadzenia działalności maklerskiej. Broker nie będzie mógł przyjmować i przekazywać zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz oferowanie instrumentów finansowych.

Jak uzasadnia nadzór kara to konsekwencja opracowania, wdrożenia i stosowania rozwiązań związanych z procesem wykonywania czynności rekomendowania lub oferowania instrumentów finansowych albo w inny sposób umożliwiających nabycie lub objęcie instrumentów finansowych przez grupę docelową, które nie zapewniają, że instrument finansowy i strategia dystrybucji są odpowiednie dla grupy docelowej. Ma ona także związek z kierowaniem do klientów lub potencjalnych klientów informacji nierzetelnych, mogących budzić wątpliwości oraz mogących wprowadzać klientów lub potencjalnych klientów w błąd.

„Model prowadzenia działalności pozwalał domowi maklerskiemu na proponowanie nabycia obligacji wśród klientów, którym dane obligacje nie powinny być zaoferowane, co było niezgodne z obowiązującymi przepisami, a przede wszystkim naruszało zasadę działania w najlepiej pojętym interesie klientów. Prosper Capital DM prowadził działalność w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny oraz w sposób niezgodny z najlepiej pojętym interesem klientów. Rzetelne i profesjonalne prowadzenie działalności maklerskiej, w tym zwłaszcza w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz oferowania instrumentów finansowych ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego. Nabywcy instrumentów finansowych oferowanych przez firmy inwestycyjne inwestują swoje środki w zaufaniu do firm inwestycyjnych, do ich profesjonalizmu, sumienności oraz bezpieczeństwa całego procesu, których potwierdzeniem jest posiadanie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej” – uzasadnia nadzorca.

KNF nałożyła także karę pieniężną na Everest Investment Management. Wynosi ona 100 tys. zł. Ma związek z niespełnianiem wymogów w zakresie funduszy własnych, niezatrudnianie przez pewien okres dwóch doradców inwestycyjnych do zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub więcej instrumentów finansowych, a także niespełnienie wymogu w zakresie zatrudniania osób, tj. niezatrudnianie osoby z odpowiednią wiedzę i kompetencjami do doradztwa inwestycyjnego.

„Dom maklerski był w złej kondycji finansowej przez dłuższy czas i nie podejmował skutecznych działań, aby podwyższyć kapitał własny, czego skutkiem było niespełnianie wymogów w zakresie funduszy własnych. Naruszenie to nie miało charakteru incydentalnego i spowodowało brak możliwości prowadzenia działalności maklerskiej przez dom maklerski. Brak spełniania wymogów kapitałowych uniemożliwiał podjęcie przez Dom maklerski działalności operacyjnej.. Spełnianie przez firmę inwestycyjną wymogów kapitałowych jest bardzo istotne z punktu widzenia ochrony inwestora. Stanowi ono zabezpieczenie wypłacalności takiego podmiotu. Jest również ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu. Naruszenia wymogów zatrudniania doradców inwestycyjnych oraz osób z odpowiednią wiedzą i kompetencjami są równie istotne z punktu widzenia faktycznej możliwości funkcjonowania firmy inwestycyjnej w obrocie prawnym. Wskutek naruszeń dom maklerski nie mógł prowadzić działalności w jego podstawowych obszarach – w zakresie zarządzania portfelami instrumentów finansowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Wszystkie trzy naruszenia prawa świadczą o tym, że dom maklerski nie przykładał należytej wagi do wymogów, których zadaniem jest zapewnienie prawidłowego prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne” – argumentuje Komisja.