Brokerzy kuszą klientów rynkami zagranicznymi. 15 zamiast 30 proc. podatku

Rynki zagraniczne stały się nowym polem maklerskiej rywalizacji. Jest o co się bić, bo liczba klientów inwestujących poza GPW stale rośnie. Ci zaś mogą tylko zacierać ręce, bo handel na zagranicznych parkietach staje się coraz atrakcyjniejszy.

Aktualizacja: 20.04.2022 21:19 Publikacja: 20.04.2022 21:00

Brokerzy kuszą klientów rynkami zagranicznymi. 15 zamiast 30 proc. podatku

Foto: Pexels

Klienci Domu Maklerskiego BOŚ mogą już składać oświadczenie dotyczące rezydencji podatkowej. Jego złożenie oraz zaakceptowanie przez brokera pozwala obniżyć stawkę podatku od dywidend wypłacanych przez spółki amerykańskie i jest równorzędne ze złożeniem formularza W-8BEN. Gra jest warta świeczki. Inwestorzy mogą obniżyć swoje podatki u źródła z 30 proc. do 15 proc.

Uwaga na niuanse

Klienci indywidualni z polską rezydencją podatkową mogą złożyć formularz elektronicznie, a od inwestorów z inną niż polska i amerykańska rezydencją podatkową wymagany jest formularz W-8BEN złożony podczas osobistej wizyty w oddziale domu maklerskiego.

Obniżona stawka podatku zacznie obowiązywać najpóźniej na początku nowego miesiąca po miesiącu złożenia wniosku. – Chcemy rozwijać dostęp do rynków zagranicznych, stąd wprowadzenie niższych podatków i kolejnych zmian w ofercie – mówi Paweł Kolek, dyrektor Departamentu Rynku Wtórnego w DM BOŚ.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że złożenie samej deklaracji nie wyczerpuje tematu zobowiązań podatkowych. W Polsce podatek od dywidend wynosi bowiem 19 proc. W praktyce więc w sprawozdaniu rocznym klienci będą musieli samodzielnie rozliczyć różnicę w podatku.

40 proc.

– o tyle wzrosły w 2021 r. w stosunku do 2020 r. przychody z rynków zagranicznych DM BOŚ. Stanowiły około 7 proc. całości przychodów domu maklerskiego.

Trend wzrostowy

Przedstawiciele DM BOŚ podkreślają, że już na starcie nowa opcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. – W ciągu pierwszych kilkunastu godzin przyjęliśmy około 1 tys. oświadczeń o rezydencji podatkowej lub formularzy W-8BEN – mówi Kolek. Jednocześnie zapowiada dalsze zmiany w zakresie usługi rynków zagranicznych.

– W najbliższym czasie chcemy udostępnić notowania z giełd zagranicznych dla szerszej grupy inwestorów. Do końca roku wdrożymy też kolejne elementy oferty dla bardzo aktywnych i mniej aktywnych inwestorów. Pracujemy także nad dużymi zmianami na przyszły rok. Chcemy, aby oferta rynków zagranicznych wyróżniała się spośród polskich domów maklerskich i żeby był to bardzo atrakcyjny element naszej oferty – mówi Kolek.

Podejście jest tym bardziej zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę rosnące zainteresowanie rynkami zagranicznymi wśród polskich klientów. W BM PKO BP liczba rachunków z dostępem do rynków zagranicznych wzrosła rok do roku o 26 proc., a liczba aktywnych klientów w tym obszarze wzrosła o 46 proc. W BM mBanku wzrost rok do roku wyniósł aż 70 proc., a w Santander BM było to 40 proc. Wyraźne wzrost zanotował w 2021 r. również DM BOŚ. Jego przychody z rynków zagranicznych podskoczyły o około 40 proc. i stanowiły około 7 proc. wszystkich przychodów generowanych przez firmę.

Konkurencja jednak nie śpi i planuje zmiany w ofercie rynków zagranicznych, również w zakresie podatkowym. Prace takie toczą się m.in. w BM PKO BP czy BM mBanku. Formularz W-8BEN od stycznia jest z kolei dostępny w XTB.

Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności