Pierwsze dodatkowe analizy spółek już w połowie roku

12 domów maklerskich weźmie udział w giełdowym programie wsparcia pokrycia analitycznego. Za swoją pracę otrzymają dodatkowe wynagrodzenie od giełdy.

Publikacja: 08.05.2019 05:00

Pierwsze dodatkowe analizy spółek już w połowie roku

Foto: materiały prasowe

Giełdowy program wsparcia pokrycia analitycznego nabiera coraz bardziej realnych kształtów. GPW przedstawiła już listę spółek oraz domów maklerskich, które wezmą w nim udział. Pierwsze analizy mają pojawić się już w lipcu.

Potrzeba rynkowa

Zgodnie z zapowiedziami do programu zakwalifikowanych zostało 40 spółek, 8 wchodzących w skład indeksu mWIG40 oraz 32 z sWIG80 (do programu mogły się zgłaszać spółki z tych indeksów, pod warunkiem że ich kapitalizacja przekraczała 50 mln zł, a free float był większy niż 20 proc. według stanu na 25 marca). Raporty będą tworzyć analitycy z 12 domów maklerskich (pełna lista spółek oraz brokerów biorących udział w programie w ramce obok).

– Pilotażowy program wsparcia pokrycia analitycznego jest odpowiedzią na obserwowane na rynkach kapitałowych w Europie ograniczenie pokrycia analitycznego po wprowadzeniu dyrektywy MiFID II. W wyniku rozdzielenia opłat za przesyłanie zleceń i przygotowywanie analiz zmniejszyła się szczególnie liczba małych i średnich spółek objętych profesjonalną analizą. Naszym celem jest złagodzenie tego trendu przy wsparciu profesjonalnych zespołów analitycznych działających w ramach domów maklerskich – wskazuje Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. – Zgodnie z założeniami do programu zakwalifikowało się 40 spółek, 10 z wyłonionych spółek dotychczas w ogóle nie posiadało pokrycia analitycznego, a kolejne 12 do tej pory współpracowało tylko z jednym analitykiem. Po etapie kwalifikacji członkowie giełdy rozpoczynają prace merytoryczne, tak by w ciągu dwóch najbliższych miesięcy na rynku ukazały się już pierwsze raporty – dodaje Olszewska.

GPW dopłaca

Brokerzy za przygotowane analizy będą otrzymywali od giełdy wynagrodzenie. Za zapewnienie analizy jednej spółki wynosi ono 50 tys. zł netto. Brokerzy w ramach obowiązków zobowiązani będą do przygotowania raportu inicjującego, a także raportów aktualizujących (publikowanych co najmniej dwa razy w roku), które będą obejmowały m.in. prognozy finansowe, czynniki ryzyka czy też wyceny. Wymagane nie będą natomiast konkretne zalecenia inwestycyjne (np. „kupuj", „sprzedaj"), chociaż ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do analityka.

– Przystąpienie do programu wydawało się czymś naturalnym. I tak prowadzimy analizy spółek, więc dodanie dodatkowych firm do oceny, w sytuacji, w której będziemy za to otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie, wydaje się być korzystne nie tylko dla domów maklerskich, ale i całego rynku – mówi jeden z analityków.

Przed domami maklerskimi, które chciały przystąpić do programu, GPW też postawiła konkretne wymagania. Muszą one mieć zespół składający się z minimum trzech analityków, który sporządził analizy dla co najmniej dziesięciu spółek notowanych na GPW spoza WIG20 w poprzednim roku kalendarzowym. O tym, którzy analitycy mają zajmować się poszczególnymi spółkami, zdecyduje losowanie. GPW ma także powołać niezależną komisję weryfikacyjną, która ma badać m.in. przydatność czy też jakość raportów.

Spółki zakwalifikowane do programu

- 11Bit Studios - AC - Agora - Ambra - Apator - Asseco South Eastern Europe - Auto Partner - Bioton - Capital Park - COGNOR HOLDING - COMARCH - COMP - ECHO INVESTMENT - ENTER AIR - EUROCASH - FERRO - IMC - LUBELSKI WĘGIEL BOGDANKA - MABION - MCI CAPITAL - MEDICALGORITHMICS - NEUCA - NEWAG - PFLEIDERER GROUP - PGS SOFTWARE - PKP CARGO - POLSKI HOLDING NIERUCHOMOŚCI - POZNAŃSKA KORPORACJA BUDOWLANA PEKABEX - R22 - RAFAKO - RAINBOW TOURS - SELVITA - SKARBIEC HOLDING - TIM - TOYA - VIGO SYSTEM - VIVID GAMES - VOXEL - VRG - ZESPÓŁ ELEKTROWNI PĄTNÓW-ADAMÓW-KONIN

Domy maklerskie zakwalifikowane do programu

- Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - Noble Securities - IPOPEMA Securities - Pekao Investment Banking - Santander Bank Polska - Dom Maklerski BDM - Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska - Dom Maklerski Banku BPS - ERSTE Securities Polska - mBANK - Millennium Dom Maklerski - Trigon Dom Maklerski

Biura maklerskie
Szef DM BOŚ: zainteresowanie giełdą jest nieadekwatne do jej sukcesu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu