"Wynik Grupy BOŚ z tytułu opłat i prowizji w pierwszym półroczu tego roku wyniósł natomiast 64,0 mln zł, co oznacza spadek o 6,7% r/r. Spowodowany był on głównie niższymi przychodami z tytułu usług maklerskich, na co złożyły się: mniejsza aktywność inwestorów na GPW (w szczególności na rynku akcji oraz na rynku NewConnect), a także dekoniunktura na rynku pierwotnym (tj. brak znaczących transakcji IPO). Pod względem udziału w transakcjach sesyjnych, w pierwszym półroczu 2023 roku Dom Maklerski BOŚ osiągnął pozycję lidera na rynku NewConnect oraz wicelidera na rynku kontraktów terminowych. Był to także okres dalszego przyrostu rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez DM BOŚ - liczba otwartych rachunków inwestycyjnych w minionym półroczu wzrosła o 8,4 tys. do 162,2 tys. na koniec czerwca br." - czytamy dalej.
Wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) liczony jako relacja annualizownego zysku netto do średniego stanu kapitału wyniósł 5,5% wobec 6,7% w roku 2022; wskaźnik ROA wyniósł odpowiednio: 0,5% wobec 0,6%.
"Marża odsetkowa na aktywach ogółem, liczona jako relacja annualizowanego wyniku odsetkowego do średniego stanu aktywów, wyniosła 3,8% wobec 3,6% za okres całego 2022 roku. Poprawa została osiągnięta w wyniku wzrostu stóp procentowych i w konsekwencji wzrostu marży odsetkowej spowodowanej głównie poprawą rentowności nadwyżki aktywów odsetkowych nad pasywami oraz marży depozytowej na rachunkach bieżących" - czytamy w sprawozdaniu zarządu.
Wskaźnik koszty/dochody (C/I) wyniósł 48% wobec 52,9% na koniec 2022 roku, głównie na skutek wyższego tempa wzrostu przychodów niż kosztów, podano także.
"Poziom adekwatności kapitałowej Grupy utrzymywał się powyżej wartości zalecanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Na dzień 30 czerwca 2023 roku bank i grupa spełniały obowiązujące normy kapitałowe. Współczynnik kapitału podstawowego Tier I wyniósł 15,48% a łączny współczynnik kapitałowy 16,1%" - czytamy dalej.
W I półroczu 2022 roku udział kredytów proekologicznych (wg wartości nominalnej) zwiększył się do 41,9% salda kredytów ogółem w banku (na 31 grudnia 2022 roku udział ten wynosił 40,8%).