Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Polski Fundusz Rozwoju i włoski UniCredit upraszczają strukturę transakcji kupna akcji Banku Pekao. Instytucje podpisały aneks do zawartej w grudniu umowy, w wyniku którego transakcja nie będzie przebiegała dwuetapowo, ale PZU i PFR bezpośrednio i w jednej transzy kupią wszystkie akcje banku będące przedmiotem transakcji. Chodzi o 32,8 proc. kapitału Pekao, które kosztować będzie w sumie 10,6 mld zł (20 proc. kupi PZU, pozostałe 12,8 proc. PFR).
Pierwotny plan zakładał, że w pierwszym etapie PZU miało przejąć 100 proc. udziałów w spółce celowej (SPV – Special Purpose Vehicle), która będzie właścicielem akcji Pekao dających 20 proc. ogólnej liczby głosów. W tym samym momencie PFR miał bezpośrednio kupić 10 proc. akcji. W drugim etapie, przeprowadzonym nie mniej niż po 60 dniach od pierwszego, PFR miał kupić bezpośrednio pozostałe akcje (2,8 proc.). Chodziło o to, aby uniknąć konieczności przeprowadzania wezwania – w ciągu 60 dni można kupić nie więcej akcji niż 10 proc. w głosach, powyżej tego progu konieczne jest wezwanie (spółka była krytykowana za to rozwiązanie).
Z czego wynika zmiana sposobu przeprowadzenia transakcji? Od 17 marca zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o ofercie publicznej, co doprowadziło do uchylenia obowiązku przeprowadzania tzw. małych wezwań. Musiał je ogłaszać inwestor, który w okresie krótszym niż 60 dni chciał kupić pakiet akcji powyżej 10 proc. głosów, oraz inwestor mający ponad 33 proc. akcji, jeśli chciał w czasie krótszym niż 12 miesięcy kupić papiery dające 5 proc. głosów.
PZU i PFR czekają jeszcze na zgody regulatorów, konieczne do przeprowadzenia transakcji. Po podpisaniu aneksu warunki zawieszające obejmują przede wszystkim uzyskanie zgód organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie oraz uzyskanie stosownych zgód lub decyzji KNF. Kilka dni temu urząd antymonopolowy na Ukrainie wyraził już zgodę.
W styczniu PZU złożył wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie kontroli nad Bankiem Pekao oraz wchodzącymi w skład jego grupy kapitałowej firmami zarządzającymi aktywami – Pioneer Pekao Investment Management (w tym także Pioneer Pekao TFI) oraz Domem Inwestycyjnym Xelion.