Wartość portfela depozytów w euro pozyskanych w niewiele ponad trzy miesiące przez Bank Ochrony Środowiska w Niemczech wynosi już blisko 28 mln euro. Bank depozyty na rynku niemieckim oferuje od połowy grudnia 2016 roku. Odbywa się to w ramach współpracy z brokerem Raisin GmbH, zarządzającym internetową platformą WeltSparen, na której znajdują się oferty depozytowe ponad 20 banków z kilkunastu krajów Unii Europejskiej.
W ofercie BOŚ dostępne są trzy długoterminowe lokaty: roczna, dwuletnia i trzyletnia, oprocentowane odpowiednio na 1,05 proc., 1,50 proc. i 1,60 proc. Minimalna kwota lokaty wynosi 10 tys. euro, a maksymalna – 100 tys. euro (warto także podkreślić, że analogiczna cenowo oferta obowiązuje także na rynku polskim).
– Średni depozyt zakładany przez klientów niemieckich to ok. 20 tys. euro, są one zatem mocno zdywersyfikowane i bezpieczne dla Banku – mówi Anna Milewska, wiceprezes BOŚ. – Równolegle BOŚ oferuje atrakcyjne finansowanie firm w walucie euro – dodaje Milewska. W ciągu roku BOŚ chciałby zebrać na rynku niemieckim kilkadziesiąt milionów euro. Możliwe też, że bank zaoferuje depozyty w euro w kolejnych państwach UE. Bank przygląda się rynkowi francuskiemu, austriackiemu, hiszpańskiemu.
Pod koniec grudnia także Alior Bank wystąpił o zgodę na działalność transgraniczną w Hiszpanii i planuje rozpocząć oferowanie tamtejszym klientom depozytów w euro. Dla tego banku to nie nowość, już od trzech lat prowadzi taką działalność także poprzez platformę Raisin w Niemczech i w większości innych krajów UE.
Raisin rozpoczął działalność w 2013 r. Współpracuje z bankami partnerskimi, które są zarejestrowane jako instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną w Niemczech. Lokaty oferowane na platformie objęte są krajowymi systemami gwarancji depozytów do wysokości 100 tys. euro.