Parkiet PLUS

Jacek Socha – człowiek z misją

Współtworzył naszą giełdę, opracowując wytyczne do pierwszych prospektów czy pytania na pierwsze egzaminy dla maklerów. Później giełdę wzmacniał, prywatyzując PKO BP czy PZU.

Jacek Socha

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Kiedy Joanna Szczepkowska ogłasza w telewizji koniec komunizmu w Polsce, Jacek Socha ma 35 lat i w Zakładzie Teorii Ekonomii Polskiej Akademii Nauk już dłużej nie chce się zajmować zagadnieniem wymienności inflacji i bezrobocia, czyli rozwinięciem krzywej Phillipsa. Przez ekonomistę Krzysztofa Opawskiego poznaje Lesława Pagę, wtedy doradcę Leszka Balcerowicza w Ministerstwie Finansów, który już wkrótce będzie tworzyć od zera Komisję Papierów Wartościowych.

Jacek Socha dołącza do zespołu Pagi w 1990 r. Pracę rozpoczyna w małym pokoju na pierwszym piętrze Ministerstwa Finansów, w którym już wtedy stał komputer. – Mówiąc szczerze, nie wiem, czy działał – powie po latach. Ze sterty dokumentów o grubości około 20 cm dotyczących działalności irlandzkiej giełdy w Dublinie Socha tworzy wytyczne do przygotowywania prospektów emisyjnych. Sprawdza się, więc w Biurze Komisji Papierów Wartościowych zostaje naczelnikiem Wydziału Domów Maklerskich i Funduszy Powierniczych z pensją 1 mln 450 tys. starych złotych, czyli około 140 dolarów – prawie pięć razy większą niż w PAN. Oprócz opracowania zasad działania domów maklerskich jednym z pierwszych zadań naczelnika Sochy było przygotowanie koncepcji egzaminów na maklerów i doradców inwestycyjnych. – Tym razem dostałem od Pagi pół tysiąca stron dokumentów o egzaminach dla brokerów w USA – wspomina Jacek Socha. Tak powstaje 160 pytań, z których duża część zostaje zdyskwalifikowana przez komisję zaledwie na dwa dni przed pierwszym egzaminem. – Nagle przestały się nam podobać – wspomina dziś Jacek Socha.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.