NewConnect na dnie. Kiedy odbije?

Na głównym parkiecie od dwóch lat trwa hossa, a obroty są rekordowe. Natomiast na rynku alternatywnym indeks osuwa się coraz niżej, a inwestorów systematycznie ubywa. Szkoda, bo można tam znaleźć ciekawe okazje inwestycyjne.

Publikacja: 14.06.2024 06:00

NewConnect na dnie. Kiedy odbije?

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

NCIndex od covidowego szczytu zanotowanego w lipcu 2020 r. stracił już ponad połowę wartości. W 2023 r. spadki wyhamowały i indeks przeszedł w trend boczny. Nadzieje, że w 2024 r. zobaczymy wreszcie odbicie, jak na razie okazują się płonne. Indeks osuwa się coraz niżej, oscylując obecnie w okolicach 260–270 pkt. Jest najniżej od czterech lat.

NewConnect czeka na swój moment

To sytuacja tym bardziej zaskakująca, że na rynku głównym warszawskiej giełdy mamy już trwającą niemal dwa lata hossę. W przeszłości taka sytuacja miała pozytywne przełożenie na NewConnect. Inwestorzy indywidualni (to oni dominują na NC), szczególnie w końcówce hossy, gdy rynek był już mocno rozgrzany, zwiększali swoją aktywność, podbijając wyceny jeszcze mocniej.

O tym, jak różna jest teraz sytuacja na obu rynkach, świadczą dane o obrotach akcjami. W maju na rynku głównym sięgnęły one 32,8 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 48 proc. rok do roku. Średnie dzienne obroty wzrosły jeszcze mocniej, o prawie 56 proc., do 1,64 mld zł. Natomiast na NewConnect łączna wartość obrotu wyniosła w maju zaledwie 129 mln zł, co oznacza spadek o ponad 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

– Można zaryzykować twierdzenie, że żyjemy nostalgią za niespodziewaną covidową hossą z 2020 r., która przyniosła rekordowe zainteresowanie inwestorów indywidualnych, szczególnie emisjami małych spółek. Trzeba pamiętać, że NewConnect zależy głównie od aktywności inwestorów indywidualnych, więc skoro oni odpłynęli, to efekt jest znacznie większy niż w przypadku głównego parkietu GPW – komentuje Michał Melon, ekspert z Navigator DM. Dodaje, że spadki to także skutek większej ekspozycji NewConnect na branże, które przeżywają teraz trudny okres, jak np. gry.

– Wzrost WIG, obserwowany od jesieni 2022 r., u zarania ma napływ kapitału z zagranicznych funduszy, które dostrzegły, jak relatywnie tani jest polski rynek. Oczekujemy, że na NewConnect będzie podobnie. Inwestorzy po prostu „zorientują się”, że jest dość tanio, i przekierują tam część swojego kapitału – podsumowuje ekspert Navigatora.

Czytaj więcej

NewConnect w uśpieniu. Ale wreszcie coś drgnęło

Spółki przeskakują na główny parkiet

Obecnie na NewConnect notowanych jest prawie 360 spółek o łącznej kapitalizacji sięgającej 12 mld zł. Średnio wynosi ona 33 mln zł. Ponad 20 firm może się pochwalić wyceną przekraczającą 100 mln zł, ale są i takie, które warte są mniej niż 1 mln zł.

Największą kapitalizację mają obecnie hiPower Energy, Software Mansion, CDA, ELQ i Klepsydra (opisujemy je w osobnych ramkach).

Praktyka pokazuje, że NewConenct jest dobrą trampoliną do przeniesienia notowań akcji na rynek główny. Obecnie warunek minimalnej kapitalizacji (12 mln euro) pozwalający na przeprowadzkę spełnia 61 firm z NewConnect – wynika z szacunków „Parkietu”. Zapytaliśmy największe spółki, czy rozważają taki krok.

– Wśród głównych akcjonariuszy jest zgoda, żeby w 2024 r. rozpocząć przeniesienie notowań na rynek regulowany. Chcemy rozpocząć ten proces w III lub IV kwartale bieżącego roku – informuje Jacek Gliniak, prezes hiPower Energy.

O przeprowadzce konkretnie myśli też Software Mansion. – Przy okazji debiutu na NewConnect zadeklarowaliśmy, że to jedynie etap przejściowy i że chcemy przejść na GPW w ciągu najbliższych dwóch–trzech lat. Deklaracja pozostaje aktualna. Jesteśmy jedną z największych spółek na NewConnect i mamy poczucie, że nasze miejsce znajduje się na głównym rynku – komentuje Bartosz Kijowski, odpowiedzialny za kwestie prawne w Software Mansion. Spółka zadebiutowała na NewConnect jesienią 2023 r. z kursem odniesienia wynoszącym 17,8 zł. Na zamknięciu pierwszej sesji poszedł on w górę do prawie 30 zł. Obecnie utrzymuje się na zbliżonym poziomie, a wycena całej firmy przekracza 0,3 mld zł.

Do tego poziomu zbliżona jest też kapitalizacja CDA.

– Sprawa jest otwarta. Kilkukrotnie spółka deklarowała, że rozważa taki ruch, ale bez żadnych konkretów. Na dziś mogę tylko powiedzieć, że nic się nie zmieniło – informuje Wolfgang Laskowski, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju usług CDA, zapytany o plany dotyczące przeniesienia notowań.

Debiutanci na horyzoncie

Rynek IPO już od dłuższego czasu jest w letargu. Na głównym parkiecie debiutują niemal wyłącznie firmy przenoszące się z NewConnect. Z kolei na tym ostatnim rynku ruch jest trochę większy. Od początku 2024 r. zadebiutowały na nim cztery firmy, a kilka czeka w kolejce. Optymizmem napawa fakt, że w ostatnich tygodniach całkiem spora grupa potencjalnych debiutantów przeprowadziła udane oferty publiczne. Niektóre zakończyły się nadsubskrypcją. W tym gronie był m.in. Mentzen (ponad 900 inwestorów, średni zapis ponad 20 tys. zł w transzy małych inwestorów i blisko 200 tys. zł w transzy dużych). Do debiutu na NewConnect szykują się też takie spółki, jak Kolejkowo, Botanika Farm, BioResearch Pharma, Green Zebras czy DNA Medical Group.

Liczba notowanych spółek na NewConnect

Pod względem liczby notowanych spółek NewConnect nie wygląda źle – jest na nim prawie 360 emitentów, czyli niemal tyle samo co na rynku głównym (368 krajowych i 42 zagranicznych). Ale tu podobieństwa się kończą. Firmy na NewConnect są warte łącznie niespełna 12 mld zł, a na rynku głównym 1,6 bln zł. Ujmując rzecz obrazowo: na rynku głównym jest niemal 30 spółek, z których każda jest warta więcej, niż wynosi cała kapitalizacja NewConnect. Te różnice w wycenach mają oczywiście uzasadnienie: na NewConnect mamy firmy zdecydowanie mniejsze i na wcześniejszym etapie rozwoju. Bardzo dużą różnicę widać też pod względem aktywności inwestorów. Wartość obrotów na NC w porównaniu z głównym parkietem jest śladowa.

hiPower Energy

Wycena hiPower Energy przekracza 0,4 mld zł. Od 4 czerwca notowania są zawieszone w związku z nieopublikowaniem raportu za 2023 r. Zarząd tłumaczy się przyczynami organizacyjnymi i zapowiada publikację 14 czerwca.

Software Mansion

Software Mansion jest wiceliderem pod względem kapitalizacji na NewConnect. Obecnie sięga ona 320 mln zł. Informatyczna spółka miała dobry I kwartał. Zwiększyła zyski i zatrudnienie. Sygnalizuje, że cały 2024 r. powinien być udany.

CDA

Kurs CDA od jesieni 2023 r. porusza się w trendzie wzrostowym. Wycena całej spółki sięga obecnie 0,3 mld zł, co daje jej trzecie miejsce na NC. CDA transferuje gotówkę do akcjonariuszy: 17 czerwca wypłaci 2,4 zł dywidendy na akcję.

ELQ

Notowania ELQ w ostatnich tygodniach oscylują w okolicach 3 zł, co oznacza prawie 300 mln zł rynkowej wyceny. W zeszłym miesiącu East Value Research obniżył cenę docelową dla ELQ do 3,9 zł z 4,8 zł, podtrzymując rekomendację „kupuj”.

Grupa Klepsydra

Notowania Grupy Klepsydra oscylują w okolicach 9 zł, co oznacza 200 mln zł kapitalizacji. Działająca w branży pogrzebowej spółka rozwija się organicznie i przez przejęcia – w tym roku zamierza zrealizować przynajmniej jedną transakcję.

Saule Technologies

Akcje Saule Technologies są wyceniane na 2,5 zł, tyle samo co na początku roku. Kapitalizacja sięga 200 mln zł. Na razie biznes nie jest rentowny, ale zarząd uspokaja, że taka jest specyfika innowacyjnych spółek, które są jeszcze przed etapem komercjalizacji.

Analizy rynkowe
W prognozy wdarła się niepewność. Akcje tracą fanów na rzecz obligacji
Analizy rynkowe
Polska biotechnologia się budzi. Celon to dopiero początek
Analizy rynkowe
Niedzielewski: powtórka z połowy lat 90. XX wieku wciąż w grze
Analizy rynkowe
Akcje małych firm wracają na radary krajowych inwestorów. sWIG80 odrabia straty
Analizy rynkowe
Czy sezon wyników znów pomoże hossie na giełdach amerykańskich?
Analizy rynkowe
Nasz Portfel Edukacyjny siódmy kwartał z rzędu na plusie