Sierpień był ogólnie kiepskim miesiącem dla światowych giełd. Jedynie około 30 głównych indeksów giełdowych z całego świata wypracowało w jego trakcie dodatnią stopę zwrotu. Tylko nieco ponad 20 zyskało w ciągu miesiąca więcej niż 1 proc. Niektóre rynki dały solidnie zarobić inwestorom. Wyróżniały się m.in. bułgarski indeks Sofix i turecki BIST 100, które zyskały po 10 proc. W Europie najlepszy był główny indeks giełdy cypryjskiej, który wzrósł o 16 proc., a na świecie najmocniej urósł argentyński Merval – o prawie 50 proc. Amerykański Nasdaq Composite spadł jednak w ciągu miesiąca o ponad 2 proc., japoński Nikkei 225 zniżkował o 1,7 proc., niemiecki DAX stracił prawie 3 proc., a chiński Shanghai Composite spadł o ponad 5 proc. W gronie najsłabszych głównych indeksów giełdowych sierpnia znalazł się polski WIG20, który zniżkował o ponad 7 proc. Gorzej od niego wypadły tylko słoweński Sbitop, który stracił ponad 7,5 proc., oraz Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, który zniżkował o 8,5 proc.
Pesymistyczne statystyki
Sierpniowa przecena nastąpiła po dobrym lipcu, w trakcie którego WIG20 sięgnął poziomu 2202 pkt i był najwyżej od lutego 2022 r., a Nasdaq Composite sięgnął najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r. WIG20 od początku lipca stracił tylko około 1 proc., czyli zniżkował podobnie jak niemiecki DAX. Nastrojów inwestorów znacząco nie poprawił dosyć dobry sezon wyników kwartalnych na Wall Street. Co prawda ryzyko recesji w USA się oddaliło, ale też odsunęła się w czasie szansa na obniżki stóp procentowych przez Fed. Osłabła euforia związana z technologią sztucznej inteligencji, a z gospodarki chińskiej napływały sygnały świadczące o dalszym pogorszeniu koniunktury.
Czy można więc liczyć na to, że we wrześniu dojdzie do poprawy nastrojów na giełdach? To oczywiście będzie zależało od wielu czynników, w tym od wyników posiedzeń Fedu i Europejskiego Banku Centralnego. Historyczne statystyki wskazują jednak, że wrzesień nie jest zwykle dobrym miesiącem na Wall Street.
– Od 1945 r. indeks S&P 500 wypracowywał we wrześniu średnią miesięczną stopę zwrotu wynoszącą minus 0,73 proc. To najgorszy średni wynik spośród wszystkich miesięcy. Wrzesień to również jedyny miesiąc, w którym S&P 500 częściej tracił, niż zyskiwał. Rósł on w ciągu tego miesiąca tylko w 44 proc. przypadków – przypomina Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w firmie CFRA Research. Wskazuje, że wrzesień to jedyny miesiąc, w którym Nasdaq Composite wypracowywał (w okresie od 1971 r.) średnią negatywną stopę zwrotu. Przeciętnie spadał on w trakcie tego miesiąca o 0,86 proc.