Wraz z mocnym spadkiem cen akcji na warszawskiej giełdzie ruszyła lawina obniżek wycen spółek w wydawanych przez biura maklerskie rekomendacjach. Mimo to wciąż ceny w nich zawarte są wyraźnie wyższe niż na rynku, dlatego nadal przeważają pozytywne zalecenia.
Wiara w biotechnologię
Tegoroczna korekta nie oszczędziła akcji spółek biotechnologicznych z GPW. Wiele można kupić znacznie taniej niż kilka miesięcy temu, a zdaniem analityków ich perspektywy często wyglądają obiecująco. W ocenie Krzysztofa Radojewskiego, analityka Noble Securities, spadki kursów spółek biotechnologicznych mogą zatem stanowić dobrą okazję w średnim i długim horyzoncie inwestycyjnym. „Przecena ma charakter globalny i dotyka nie tylko biotechnologii, ale i spółek wzrostowych. Obrazujący szeroki rynek biotechnologiczny w USA iShares Biotechnology ETF spadł od początku roku o ok. 21 proc., a od szczytu w 2021 roku o ok. 31 proc. Polskie spółki biotechnologiczne przeceniły się w tym samym czasie o 35–65 proc.” – zauważa ekspert w raporcie dotyczącym krajowego sektora.
Równocześnie zaznacza, że trudno obecnie wskazać, kiedy nastąpi punkt zwrotny w zachowaniu całego sektora. Spółki biotechnologiczne z racji swej działalności potrzebują dostarczania kapitału na kontynuację działalności badawczo-rozwojowej, dlatego presja może trwać do momentu ustabilizowania się kosztu pieniądza. – Warto zwrócić jednak uwagę, że w USA pewne odreagowanie kursów już nastąpiło, a na polskim rynku jeszcze nie. Wsparciem finansowym dla polskich biotechów powinien być plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031, przyjęty w czerwcu przez rząd z budżetem 2 mld zł – wskazuje. – W naszym odczuciu obecne spadki to dobra okazja do zakupów do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego w średnim i długim horyzoncie inwestycyjnym – podsumowuje.
Biorąc pod uwagę aktualny kurs, największy potencjał kryją w sobie walory Celon Pharmy. Wycena akcji zawarta w najnowszej rekomendacji brokera, wynosząca 29,30 zł, o ok. 70 proc. przewyższa cenę na GPW. – Presja kosztów wywiera negatywny wpływ na rentowność segmentu generycznego Celon Pharma, niemniej jednak w dalszym ciągu jest to obszar generujący dodatnie przepływy gotówkowe, które mogą być przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową. Negatywna odpowiedź FDA na wniosek spółki o przyznanie breakthrough therapy designation dla Falkieri, w naszym odczuciu, zmniejsza szanse na pozyskanie partnera na rynku amerykańskim do rozwoju tego projektu. Jednak, w naszej opinii, zostało to już odzwierciedlone w wycenie – uważa Radojewski.