Dla części spółek okres pandemii i ograniczenia z nią związane okazały się szansą na przyspieszenie wzrostu biznesu. Inne, funkcjonując w branżach bardziej odpornych na wahania koniunktury, bez większych przeszkód kontynuowały pozytywny trend z poprzednich okresów.
Beneficjenci pandemii
Wyniki I półrocza br. pokazały, że głównym beneficjentem szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce, pracy zdalnej i rozrywki domowej) jest szeroko rozumiana branża IT. Można w tym gronie znaleźć zarówno twórców i dystrybutorów gier, producentów oprogramowania, twórców aplikacji, a także dystrybutorów sprzętu komputerowego. Biorąc pod uwagę efektownie rosnące zyski, pozytywnie wyróżnił się Ten Square Games. Hitowa gra „Fishing Clash" przyniosła producentowi rekordowe 158 mln zł przychodów w II kwartale br., co oznacza wzrost o 266 proc. względem analogicznego kwartału 2019 r. Liczba jej aktywnych użytkowników wzrosła do 7 mln w porównaniu z 3 mln w I kwartale tego roku i 1,5 mln w analogicznym okresie 2019 r. – Ponadprzeciętny wynik uzyskany za I i II kwartał br. jest efektem wyjątkowego zdarzenia, jakim był wybuch pandemii Covid-19, co w konsekwencji wywindowało oczekiwania rynku wobec przyszłych wyników spółki. Spełnienie oczekiwań w postaci uzyskiwania stałych, powtarzalnych przychodów ze sprzedaży na poziomie „covidowym" będzie największym wyzwaniem stojącym przed spółką w ciągu najbliższych miesięcy – ocenia Maciej Kietliński, analityk Noble Securities. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na przychody ze sprzedaży spółki może być pozyskanie licencji na dystrybucję gry „Fishing Clash" w Chinach.
Mimo pandemii większych problemów w poprawą przychodów i zysków nie mieli producenci rozwiązań informatycznych. Jest to jedna z tych branż, gdzie wpływ Covid-19 nie dał jeszcze o sobie znać, dzięki czemu w dalszym ciągu miały korzystne warunki do zwiększania przychodów. – Spółki świadczące usługi informatyczne potrafiły bardzo szybko dostosować swój model do warunków pracy zdalnej, więc nie było problemu po stronie podaży usług czy oprogramowania. W raportach wybranych spółek widać było np. oszczędności związane z niższymi kosztami podróży służbowych. Z drugiej strony cyfryzacja w przedsiębiorstwach i administracji przyspiesza, co wspiera popyt na rozwiązania IT, także na usługi i zaawansowane rozwiązania informatyczne, w których specjalizują się obecne w mWIG Asseco Poland, Asseco SEE czy Comarch. Szczególnie te dwie pierwsze spółki pokazały w ostatnim kwartale mocne, lepsze od oczekiwań wyniki – wskazuje Dominik Niszcz, analityk Trigon DM.
Nie można też zapomnieć o spółkach związanych z szeroko pojętą branżą medyczną. Biorąc pod uwagę rosnący popyt na środki ochronne, największym beneficjentem pandemii wydaje się być Mercator Medical. Producent rękawic medycznych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku może się pochwalić skokową poprawą wyników finansowych. Zawdzięcza to pandemii, która wygenerowała wysoki popyt na środki ochrony osobistej. Dlatego eksperci zakładają, że kolejne kwartały będą okresem wynikowych żniw dla spółki. Mając na uwadze umacniającą się pozycję spółki, zarząd Mercatora pracuje nad swoją nową strategią inwestycyjną oraz planuje rebranding w celu rozszerzenia swojej działalności na sektory niemedyczne.