Obawy o wzrost gospodarczy w Chinach wyraźnie pogorszyły w poniedziałek nastroje na światowych giełdach. Większość europejskich indeksów giełdowych lekko traciła w ciągu sesji, a paneuropejski Stoxx Europe 600 przerwał najdłuższą serię zwyżek od 1999 r. Wcześniej umiarkowana przecena przetoczyła się przez rynki azjatyckie (ale chiński indeks Shanghai Composite zakończył sesję nieznacznie na plusie). Impulsem do wyprzedaży były dane gospodarcze z Chin. Sprzedaż detaliczna wzrosła tam co prawda w lipcu o 8,5 proc. r./r., ale średnio prognozowano, że jej zwyżka wyniesie 11,5 proc. Sprzedaż online wzrosła o 4,4 proc. r./r. w lipcu, gdy przez ostatnie pięć lat zwiększała się średnio o 21 proc. r./r. Rozczarowały też dane o produkcji przemysłowej. Zwiększyła się ona w lipcu o 6,4 proc. r./r., gdy średnio oczekiwano wzrostu o 8 proc. Na to nakładały się niepokojące doniesienia o rozlewaniu się wariantu koronawirusa Delta po Azji Wschodniej i związanych z tym zakłóceniach w pracy fabryk i portów, a także obawy dotyczące działań regulatorów.
Gorsze półrocze
– Jeśli wzrost gospodarczy w Chinach wytraci tempo z powodu rozprzestrzeniania się Covid-19, to reszta świata też to odczuje, zarówno poprzez zakłócenia w łańcuchach dostaw, jak i konsumpcję mniejszą od oczekiwań – twierdzi Bruce Pang, szef działu analiz w firmie China Renaissance Securities.
– Dane za lipiec sugerują, że gospodarka traci moc bardzo szybko. Rozprzestrzenianie się wariantu Delta jest również dodatkowym ryzykiem dla aktywności gospodarczej w sierpniu – uważa Raymond Yeung, ekonomista Australia and New Zealand Banking Group.
Spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach jest jednak nie tylko skutkiem rozprzestrzeniania się wariantu Delta i towarzyszących mu obostrzeń. To również skutek zaostrzania regulacji przez rząd w sektorze nieruchomości oraz działań mających prowadzić do ograniczania zanieczyszczania środowiska przez przemysł. Produkcja cementu spadała więc w Chinach w lipcu już trzeci miesiąc z rzędu, co świadczy o niższym popycie w budownictwie. Negatywnie na dane o aktywności gospodarczej wpływał też niedobór mikroprocesorów na rynku oraz wielkie powodzie w prowincji Henan.