Deloitte przeprowadził ankietę wśród ponad 1000 liderów banków i dyrektorów instytucji finansowych z siedzibą w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Hongkongu, Niemczech, Brazylii, Japonii, Singapurze, RPA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Cel: ustalenie, czy ci menedżerowie widzą przyszłość połączoną z kryptowalutami. Większość respondentów (80 proc.) odpowiedziała, że ??aktywa cyfrowe będą odgrywać ważną rolę w branży finansowej w ciągu najbliższych dwóch lat. 73 proc. dyrektorów uważa, że ??przyjęcie blockchain jest niezbędne, jeśli organizacje chcą być konkurencyjne w przyszłej branży. 76 proc. poszło dalej argumentując, że wirtualne aktywa zastąpią waluty fiducjarne w ciągu najbliższych 5–10 lat. Przewidywali nawet, że zbliża się koniec fizycznych pieniędzy.
- W zeszłym roku zaobserwowaliśmy znaczącą zmianę w sposobie myślenia globalnego ekosystemu finansowego o nowych modelach biznesowych napędzanych przez zasoby cyfrowe i o tym, jak odgrywa to znaczącą rolę w infrastrukturze finansowej - powiedziała Linda Pawczuk – amerykański lider blockchain i aktywów cyfrowych w Deloitte. Dodała, że tradycyjna bankowość już „fundamentalnie się przeżyła", a dyrektorzy finansowi muszą znaleźć alternatywne sposoby kreowania „wzrostu gospodarczego w przyszłości pieniądza".
43 proc. respondentów wyraziło opinię, że ich instytucje powinny przyjąć kryptowaluty jako opcję płatności. Wśród starszych menedżerów odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 63 proc.. Według co szóstej osoby z ankiety bariery regulacyjne są największą przeszkodą w szerszej akceptacji zasobów cyfrowych. 71 proc. obawia się, że cyberbezpieczeństwo w przestrzeni kryptograficznej wymaga poprawy.