Inwestorzy pewnie do dziś bardzo dobrze pamiętają falę wyprzedaży, która przelała się przez rynki finansowe w lutym i marcu 2020 r. Z powodu obaw o pandemię w zaledwie 21 sesjach WIG stracił aż 36 proc. To jedno z największych osunięć indeksu szerokiego rynku w tak krótkim czasie. Biorąc pod uwagę skalę i tempo tamtej przeceny, jeszcze większe wrażenie robi fakt, że WIG ustanawia w ostatnich tygodniach nowe historyczne maksima i od momentu bezpośrednio poprzedzającego pandemiczną bessę (okolice 12 lutego 2020 r.) zyskał 23,8 proc.
Wielka hossa
Przyjrzeliśmy się spółkom z dwóch głównych indeksów, które w tym czasie poradziły sobie najlepiej i najgorzej. Spośród firm zgromadzonych obecnie w WIG20 na plusie od początku lutego 2020 r. jest 15 emitentów. Najwyższą stopę zwrotu zanotowały: Mercator (980 proc.), JSW (194 proc.), Tauron (142 proc.), Dino Polska (104 proc.), KGHM (88 proc.), PGNiG (83 proc.), LPP (75 proc.), PGE (55 proc.), Asseco Poland (37 proc.), Cyfrowy Polsat (34 proc.) – wynika z danych Bloomberga. Rozczarowań było niewiele, najgorzej poradziły sobie CD Projekt i Lotos (straciły odpowiednio 38 proc. i 18 proc.).
W mWIG40 sporo jest firm, które zanotowały nawet trzycyfrowe stopy zwrotu. Absolutnym rekordzistą jest XTB (280 proc.). Trochę gorzej wypadają OncoArendi (265 proc.), DataWalk (255 proc.), Kruk (146 proc.), Develia (110 proc.), Ten Square Games (105 proc.), Alior (93 proc.), Enea (87 proc.), Inter Cars (80 proc.), Ciech (76 proc.), WP (73 proc.), Asseco SEE (67 proc.) i Kęty (61 proc.). Na minusie jest tylko kilka firm średniej wielkości, negatywnie wyróżniły się: Benefit Systems (25 proc.), AmRest (35 proc.) i Eurocash (37 proc.).
Dobrze poradziły sobie firmy z różnych branż: informatyczne, surowcowe, finansowe, przemysłowe. – Wyniki finansowe Grupy Kęty ostatnio przebijały zarówno prognozy rynkowe, jak i zarządu. Na poziomie skonsolidowanym spółka odnotowywała w tym roku dwucyfrowe zwyżki przychodów i zysku netto. Przez cały czas utrzymuje się dobra koniunktura na produkty grupy we wszystkich segmentach działalności, co przekładało się na bardzo dobre zachowanie walorów spółki. Na ostatniej telekonferencji wynikowej zarząd emitenta zwracał uwagę na to, że w III kwartale popyt na produkty grupy utrzymywał się nadal na bardzo wysokim poziomie, co powinno implikować utrzymywanie się pozytywnego otoczenia wokół spółki – komentuje Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas. Jego zdaniem pozytywnie przez inwestorów może zostać odczytana informacja o ewentualnej sprzedaży Segmentu Opakowań Giętkich (wpłynęły oferty kupna), dzięki czemu spółka uzyska środki na potencjalne inwestycje i wypłatę dodatkowej dywidendy.