Podbicie rynków w Azji, PLN stabilny

Początek nowego tygodnia na rynkach przynosi podbicie układów risk-on na parkietach w Azji co wspiera odbicie eurodolara oraz teoretycznie powinno być korzystne dla PLN.

Publikacja: 06.07.2020 07:27

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4601 PLN za euro, 3,9536 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1959 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9421 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu przynoszą znaczące podbicie układów risk-on na rynkach w Azji. Chińskie indeksy rosną po 3-4%, tamtejsze blue chipy są najwyżej od 5-lat. Ponad 3% zwyżkę notuje również Hang Seng. Co ciekawe brak jest jednoznacznych informacji co przyczyniło się do takiego podbicia popytu – padają tezy o zmianie geoalokacji pod rosnącą ilość przypadków COVID19 w USA. Niemniej spadek awersji do ryzyka powinien wesprzeć handel w Europie, również na poziomie walut CEE. Złoty konsoliduje blisko 4,45 PLN za euro od połowy maja. Lokalnie czynniki (jak wybory prezydenckie czy polityka RPP) są zepchnięte na dalszy plan.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Globalny kalendarz zawiera m.in. publikacje dot. zamówień w niemieckim przemyśle czy amerykański ISM dla usług.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN pozostaje „przyklejony" do strefy 4,44-4,45 PLN. Widoczna jest za to  lekka próba zejścia niżej na USD/PLN – wsparcie w okolicach 3,94 oraz 3,89 PLN.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Ważny tydzień dla funta. Para GBP/CAD testuje nowe szczyty
Waluty
Złoty korzysta ze słabości amerykańskiego dolara
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Złoty jest silny. Cena dolara jeszcze spadnie
Waluty
Złoty zaskakująco odporny na światowe zawirowania
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Brakuje argumentów za mocniejszym euro
Waluty
Słabsze euro i dolar znów powyżej 4 zł po wyborach w Unii Europejskiej