REKLAMA
REKLAMA

Technologie

LiveChat mocno w górę

Technologiczna spółka pochwaliła się dobrymi wynikami za miniony rok obrotowy. Akcjonariusze mogą liczyć na dywidendę.
Foto: Adobestock

W środę po godz. 10 kurs LiveChatu rośnie o 7 proc. Spółka opublikowała raport za miniony rok obrotowy, zakończony 31 marca 2020 r. W samym IV kwartale miała wyniki lepsze od prognoz analityków. Z kolei w całym roku odnotowała wzrost przychodów o 19,7 proc. do 130,9 mln zł, a skonsolidowany zysk wzrósł o 33 proc. do 76,1 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł natomiast o 15,7 proc. do 81,9 mln zł, a wynik EBITDA o 18,6 proc. do 88,4 mln zł. Istotny wpływ na wynik netto miało zastosowanie ulgi podatkowej IP Box, której wartość wyniosła 10,6 mln zł. Ostatecznie skonsolidowany zysk netto wyniósł 76,1 mln zł.

Grupa się rozrasta

Wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy spółka wskazuje przekroczenie liczby tysiąca płacących klientów nowego rozwiązania ChatBot. Na początku czerwca spółka poinformowała też, że liczba klientów jej flagowego rozwiązania LiveChat przekroczyła 30 tysięcy.

- Kiedy debiutowaliśmy na giełdzie, mówiliśmy że mając 30 tysięcy klientów będziemy musieli wyznaczyć sobie kolejne cele. Jesteśmy zupełnie inną firmą niż wtedy. Mamy kilka produktów, które już generują przychody, a przede wszystkim - ponad 170 osób na pokładzie wobec około trzydziestu kiedy zaczynaliśmy pracę nad wejściem na giełdę – komentuje prezes Mariusz Ciepły.

Grupa pracuje obecnie m.in. nad budową działu sprzedaży w USA i docieraniu do coraz większych klientów.

Dywidenda na horyzoncie

LiveChat podkreśla, że w zakończonym roku finansowym udało się utrzymać bardzo wysoki poziom rentowności - marża sprzedaży brutto wyniosła 86,7 proc., marża operacyjna 62,6 proc., a marża netto 58,2 proc. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 75,8 mln zł. Na koniec roku finansowego spółka dysponowała gotówką w wysokości 38,7 mln zł i potwierdziła swoją politykę dywidendową, która zakłada wypłacanie akcjonariuszom najwyższej, możliwej z punktu prawnego, części zysku.

LiveChat chce wypłacić z zysku za zeszły rok obrotowy dywidendę, która łącznie z dwiema zaliczkami wyniesie 2,48 zł na akcję. Na dywidendę spółka przeznaczy blisko 12 mln zł. W styczniu 2020 roku wypłaciła już tytułem zaliczki 0,6 zł na akcję, dodatkowo chce wypłacić kolejną zaliczkę, również w wysokości 0,6 zł. Dniem ustalenia prawa do zaliczki na poczet dywidendy będzie 30 lipca, a jej wypłata nastąpi 6 sierpnia. Z kolei dniem ustalenia prawa do pozostałej części dywidendy (1,28 zł na akcję) ma być 25 sierpnia, a jej wypłata nastąpiłaby 1 września. Przed rokiem spółka wypłaciła 1,95 zł dywidendy na akcję.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA