Cyfrowy Polsat chce uruchomić 5G w paśmie 2600 MHz

Cyfrowy Polsat przerwał milczenie w sprawie wykorzystania technologii 5G. Polkomtel, operator sieci Plus należący do tej grupy zapowiada uruchomienie w tym kwartale 100 stacji bazowych 5G w paśmie 2600 MHz w minimum 7 miastach w Polsce.

Publikacja: 03.01.2020 14:10

Cyfrowy Polsat chce uruchomić 5G w paśmie 2600 MHz

Foto: Adobestock

– Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi, dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie – mówi Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu cytowany we właśnie opublikowanej informacji prasowej telekomunikacyjno-telewizyjnej grupy.

Jak podano, budowa sieci 5G Grupy Cyfrowy Polsat na początku będzie realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Podobnie jak P4, operator sieci Play, także Plus nie czeka na start sieci 5G do zakończenia pierwszej aukcji częstotliwości uważanych za najlepsze dla nowej technologii (3,4-3,8 GHz). Urząd Komunikacji Elektronicznej konsultuje obecnie dokumentację aukcyjną. Na stanowiska operatorów czeka do 10 stycznia.

Na potrzeby sieci 5G Cyfrowego Polsatu przeznaczono posiadane już przesz grupę zasoby częstotliwości w paśmie 2600 MHz TDD. Przy użyciu technologii MIMO 4×4 i QAM256 pozwalają one przekroczyć prędkość 500 Mb/s – podaje Cyfrowy Polsat.

Jak wyjaśnia grupa, TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji ściągania i wysyłania danych (downlink/uplink).

– Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie – zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić – tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G – opisuje Justyna Kulka z zarządu Polkomtela.

Cyfrowy Polsat przekonuje, że rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez grupę to najnowocześniejsza technologia, która od niedawna jest wprowadzana na świecie. Wykorzystanie do tego celu częstotliwości 2600 MHz jest znane z działających już na świecie komercyjnych sieci 5G w USA oraz w Chinach. Grupa Cyfrowy Polsat podkreśla w komunikacie, że jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę sieci 5G w oparciu o taką technologię.

W pierwszym kwartale br. chce uruchomić 5G na około 100 stacjach bazowych. Potrzebny sprzęt sieciowy 5G dostarczą Plusowi Nokia i Ericsson, czyli jego dotychczasowi dostawcy.

Grupa Cyfrowy Polsat ogłosiła start budowy sieci 5G tuż przed zaplanowaną na 7 stycznia konferencją Playa. Jak pisaliśmy, ma być ona poświęconą rozbudowie własnej sieci, w tym testom sieci 5G w Gdyni. Telekom ten chce wykorzystać posiadaną już częstotliwość 2100 MHz i również zapowiedział uruchomienie 100 masztów. W jego wypadku dostawcą infrastruktury jest Huawei.

Dla przypomnienia, docelowe parametry sieci 5G, które mają wyróżniać tę technologię przewidują transmisję danych z prędkością 1 Gb/s przy minimalnym opóźnieniu. Bardziej szczegółowa specyfikacja 5G przewiduje natomiast różne prędkości transmisji dla różnych scenariuszy wykorzystania technologii.

Warto też zauważyć, że modernizowane sieci 4G operatorów pozwalają na uzyskanie większych prędkości niż zapowiadane przez Plusa 500 Mb/s. Play jak na razie nie podał jaką prędkość transmisji zapewnić ma jego 5G w Gdyni.

Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji
Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali