REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Gry. Giełdowe spółki szturmują Poznań Game Arena

W Polsce działa już ponad 400 studiów deweloperskich. Wartość rynku przekroczyła 2 mld zł. W ostatnich latach rosła co roku o około 10 proc.
Foto: materiały prasowe

Branża właśnie mobilizuje siły: w piątek rusza Poznań Game Arena, największa impreza branżowa w Europie Środkowo-Wschodniej. Potrwa do niedzieli. Łukasz Wołonkiewicz, dyrektor targów, informuje, że w tym roku zaprezentuje się ponad dwustu wystawców. PGA to impreza masowa, a w tym samym czasie w Poznaniu odbywa się Game Industry Conference, czyli wydarzenie o charakterze biznesowym.

– Bijemy absolutne rekordy, jeżeli idzie o liczbę spotkań biznesowych umawianych w organizowanym na GIC systemie MeetToMatch. Myślę, że przekroczymy tysiąc, a to będzie nie tylko rekord w naszej części Europy, ale i bodaj trzecie miejsce w skali całego kontynentu – mówi Jakub Marszałkowski, członek zarządu fundacji Indie Games Poland, jeden z organizatorów GIC.

Wszystkie największe studia z Polski – z wyjątkiem Techlandu – są notowane na giełdzie. Spora ich reprezentacja wybiera się do Poznania.

– Artifex Mundi, The Farm 51, CD Project, 11bit Studios, Creative Forge Games czy JujuBee mają swoich przedstawicieli wśród wykładowców konferencji – mówi Marszałkowski. Dodaje, że 11bit studio także rekrutuje, a JujuBee promuje swój najnowszy tytuł „Kursk".

– W Poznaniu będziemy pokazywać „This War of Mine", „Moonlightera" i „Beat Copa" w wersji na Nintendo Switch, bo już niedługo mamy premiery tych produktów. Gracze będą też mogli testować „Frostpunka" i „Children of Morta" w wersji na komputery PC (premiera drugiego z tytułów spodziewana jest w pierwszych miesiącach 2019 r. – red.) – informuje Dariusz Wolak, odpowiadający za relacje inwestorskie w 11 bit studios.

Z kolei Krzysztof Kostowski, prezes PlayWaya informuje, że w Poznaniu będą spółki z grupy, m.in. Frozen District i Movie Games. Natomiast The Farm 51 zaprezentuje tytuł „World War 3. – Na targach będziemy mieli dedykowane stoisko, na którym będzie można przetestować grę przedpremierowo – potwierdza Kamil Bilczyński z zarządu The Farm 51.

W tym roku 2,3 mld graczy na świecie wyda na gry niemal 138 mld USD. Polska, z rynkiem wartym 546 mln USD, zajmuje 24. miejsce w światowym rankingu. W dół ciągną nas statystyki dotyczące gier mobilnych. W segmencie tytułów tworzonych przez niezależnych twórców na PC jesteśmy na dziewiątym miejscu pod względem wolumenu sprzedaży, a na siódmym pod względem przychodów.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA