Surowce i paliwa

Spada produkcja czarnej energii

W tym roku wysoki import prądu powinien się utrzymać, a produkcja zielonej energii dalej rosnąć – przewidują eksperci.
Foto: Bloomberg

W Polsce spada zapotrzebowanie na energię elektryczną z węgla. Zastępuje ją prąd z odnawialnych źródeł, a także tańsza energia z zagranicy, która wpływa do nas coraz szerszym strumieniem. Jeśli popyt na energię wyraźnie nie wzrośnie, to ten trend może się utrzymywać w całym 2020 r.

Więcej zielonych mocy

Ciepła zima, a także powiększająca się różnica między cenami energii elektrycznej nad Wisłą i w krajach sąsiednich powodują, że zapotrzebowanie na czarną energię wyraźnie spadło. Tylko w grudniu produkcja prądu z węgla kamiennego spadła o 14 proc., do 6,4 terawatogodzin (TWh), a z węgla brunatnego aż o 21 proc., do 3,2 TWh, w porównaniu z tym samym miesiącem 2018 r. Wzrosły za to m.in. produkcja zielonej energii i import prądu. W sumie w grudniu zużycie energii spadło o niemal 3 proc., a krajowa produkcja skurczyła się aż o 8 proc., sięgając 13,8 TWh.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.