Surowce i paliwa

Pożyczkodawcy zgłaszają się po akcje

Korzystna wycena Columbus Energy.
Foto: Bloomberg

Columbus Energy otrzymał od kolejnego członka rady nadzorczej żądanie konwersji pożyczki na akcje. Notowania spółki spadały podczas piątkowej sesji o ponad 4 proc., do 58,4 zł.

Do spółki wpłynęło zawiadomienie sporządzone przez Piotra Kurczewskiego, członka rady nadzorczej Columbus Energy, na podstawie którego wnioskuje on o wykonanie praw przysługujących mu na podstawie umowy inwestycyjnej i umowy akcjonariuszy podpisanej w 2019 r. W ramach umowy Kurczewski ma prawo żądać podwyższenia kapitału zakładowego Columbus Energy, w celu zapewnienia mu możliwości objęcia ponad 4,29 mln nowych akcji, które powinny zostać zaoferowane w ramach konwersji pożyczki w wysokości 11,7 mln zł udzielonej spółce. Cena emisyjna akcji ma wynieść 2,73 zł.

Jednocześnie Kurczewski żąda podwyższenia kapitału zakładowego w celu zapewnienia mu możliwości objęcia 2,9 mln nowych akcji w ramach programu menedżerskiego po cenie emisyjnej 1,89 zł oraz emisji 2,04 mln akcji po cenie 1,89 zł w ramach konwersji 3850 obligacji serii E, które posiada.

To już drugi pożyczkodawca, który chce zrealizować przysługujące mu prawo. Wcześniej spółka otrzymała żądanie od Jerzego Ogłoszki, członka rady nadzorczej Columbusa, na podstawie którego wykonuje on prawo żądania konwersji pożyczki w wysokości 2 mln zł udzielonej Columbusowi na akcje nowej emisji. Umowa pożyczki między Columbusem a Ogłoszką została podpisana w 2018 r. Cena emisyjna akcji ma wynieść 1,89 zł.

W sumie spółka zawarła siedem tego typu umów pożyczek. Warto jednak pamiętać, że kiedy spółka pozyskiwała to finansowanie, była znacznie mniejsza niż obecnie. Na przełomie 2018 i 2019 r. notowania jej akcji oscylowały wokół 1,55 zł. Silny trend wzrostowy rozpoczął się w drugiej połowie 2019 r. i przyspieszył w 2020 r., kiedy akcje Columbusa osiągnęły rekordowy poziom 110 zł. Wzrost notowań był odpowiedzią na ogromny wzrost wyników spółki. W całym 2018 r. skonsolidowane przychody firmy wyniosły 63 mln zł. Dla porównania, po pierwszych trzech kwartałach 2020 r. przychody wyniosły 468 mln zł. Obecna sytuacja spółki pozwala jej posiłkować się innymi źródłami kapitału zewnętrznego. Przykładowo, pod koniec grudnia firma z grupy Columbus, New Energy Investments, wyemitowała zielone obligacje o wartości 75 mln zł, a w planach są kolejne emisje obligacji. dos

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.