Firmy

Polskie firmy technologiczne dominują w Europie Środkowej

Aż 27 polskich spółek z sektora nowych technologii znalazło się w rankingu Fast 50 – najszybciej rozwijających się firm z tej branży w Europie Środkowej.
Foto: Bloomberg

Rumuńska spółka Vola.ro, po raz drugi z rzędu wygrała ranking Deloitte Technology Fast 50 CE - najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Podmiot zajmuje się sprzedażą biletów lotniczych przez Internet. Jego przychody, w ciągu pięciu ostatnich lat, powiększyły się o ponad 17,3 tys. procent. Drugie miejsce w zestawieniu przypadło czeskiemu LiveSport (zmiana o 2,44 tys. proc.). Na podium zmieściła się też polska spółka i3D (jest notowana na NewConnect, w pierwszej dziesiątce są jeszcze dwie inne spółki z tego parkietu). W analizowanym okresie zwiększyła obroty o 2,25 tys. procent. - Udało nam się zbudować zespół pasjonatów chcących podejmować ciekawe wyzwania. Znaleźliśmy się również we właściwym czasie z właściwym pomysłem wykorzystania technologii, która bardzo dynamicznie się rozwija" – komentuje Jacek Jędrzejowski, prezes i3D (firma specjalizuje się w rozwiązaniach z obszaru technologii 3D).

Żeby znaleźć się na liście Fast 50 firma musi mieć co najmniej pięcioletnią historię i obroty rzędu 50 tys. euro rocznie. Musi również ponosić spore nakłady na badania i rozwój lub wytwarzać autorskie produkty.

Pochodzące z naszego kraju spółki całkowicie zdominowały tegoroczny konkurs (była to już 13 edycja). W zestawieniu znalazło się aż 27 firm z Polski. Kolejnych dziewięć znalazło się na liście „Wschodzące Gwiazdy – Rising Stars". Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry. Wprowadziły do konkursu dziewięć przedsiębiorstw. Rumunia miała sześciu reprezentantów a Czesi pięciu. Po jednej firmie pochodziło ze Słowacji, Litwy, Estonii i Serbii.

- Z naszego rankingu wynika, że firmy technologicznie innowacyjne dobrze sobie radzą, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej. Szczególnie cieszy, że w pierwszej dziesiątce mamy aż sześć spółek z Polski. Nasz kraj zdecydowanie dominuje w Europie Środkowej pod względem liczebności. Warto zauważyć, że w tym roku Czesi stracili drugie miejsce na rzecz Węgier" – mówi Marek Metrycki, lider projektu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że polskie firmy, które znalazły się w rankingu, są rozproszone po całym kraju (jednak aż 10 ma siedzibę w Warszawie). – To potwierdza, że innowacje tworzy się nie tylko w dużych aglomeracjach i niekoniecznie wymagają one dużych nakładów – komentuje Piotr Świętochowski, dyrektor w dziale audytu, Deloitte.

Wśród podmiotów, które trafiły do Fast 50 większość (55 proc.) stanowią firmy zajmujące się oprogramowaniem. Na liście ubyło za to spółek internetowych. Stanowiły 35 proc. wszystkich choć rok temu miały 43-proc. udział.

Godnym odnotowania zjawiskiem jest, że rodzime przedsiębiorstwa całkowicie zdominowały kategorię „Wschodzące Gwiazdy". Zajęły aż dziewięć miejsc z pierwszych dziesięciu, które obejmuje zestawienie. Żeby się znaleźć na tej liście firma musi mieć co najmniej 30 tys. euro przychodów i działać od minimum trzech lat (ale nie więcej niż pięć). Liderem rankingu została warszawska spółka Netwise zajmująca się produkcją oprogramowania. W analizowanym okresie zwiększyła sprzedaż o 641 proc. Na podium znalazły się jeszcze Focus Telecom Polska (551 proc.) i Meble.pl (432 proc.).


Wideo komentarz