Recenzje

Dlaczego praca ma cieszyć?

Joost Minnaar i Pim de Morree to dwóch Holendrów, którzy rzucili dobrze płatne posady w korporacjach, by przekonać się, czy praca może być frajdą.

Joost Minnaar, Pim de Morree Korporacyjni rebelianci Niech praca będzie frajdą Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa 2020

Foto: materiały prasowe

Jeżdżą po całym świecie, odwiedzają różne ciekawe firmy, przyglądają się temu, jak wygląda w nich praca, a swoje wrażenia opisują na popularnym blogu o nazwie Korporacyjni Rebelianci. W 2019 r. zdobyli za swoje obserwacje nagrodę Thinkers50 Radar Award. Studio Emka wydało właśnie w Polsce ich książkę „Korporacyjni Rebelianci. Niech praca będzie frajdą". Jej głównym tematem jest oczywiście to, jak fatalnie jest zorganizowana praca w korporacjach i jak różne firmy – od Doliny Krzemowej po Chiny – wprowadzają ciekawe rozwiązania mające na celu zwiększenie zaangażowania i kreatywności pracowników oraz zdobycie przewagi w nowych niszach rynkowych. „Czy oni nie przesadzają z tymi próbami przemiany pracy w coś dającego frajdę?" – zapyta wielu menedżerów i specjalistów od HR. Otóż nie. Praca, która nie daje satysfakcji, to bardzo poważny problem wpływający na wydajność w gospodarce. Minnaar i de Morree przytaczają sondaż Instytutu Gallupa mówiący, że tylko 15 proc. pracowników jest naprawdę zaangażowanych w pracę, a 7 bln USD tracą rocznie spółki z powodu małego zaangażowania ich załóg. „Archaiczny styl przywództwa nie tylko kosztuje ogromną sumę pieniędzy, lecz prowadzi również do wątpliwych praktyk w miejscach pracy. Regularnie doświadczaliśmy skutków OpNOOsów (opinie najwyżej opłacanych osób). Odnosimy się tutaj do nawyku trzymania strony najwyższego rangą dyrektora (i dlatego też często najwyżej opłacanego), a lekceważenia lub ignorowania opinii osób, które mają najwięcej wiedzy fachowej, najwięcej doświadczenia lub najbardziej błyskotliwe pomysły" – piszą Minnaar i de Morree. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.