Recenzje

Wiekowa instytucja idąca z wiatrem historii

„Pod koniec lat 70. XX w. Bank Anglii był niejako miniaturą Wielkiej Brytanii: zanurzony w historii, a jednocześnie głęboko zdezorientowany co do swojej tożsamości i stosunkowo niestały w działaniach. W ciągu następnego ćwierćwiecza, zarówno kraj, jak i bank bardzo się zmieniły. Kraj stał się nowoczesny – zgodnie z szeroko później wykpiwanym hasłem »Cool Britania« – i taki też stał się bank" – w ten sposób Harold James, wykładowca Uniwersytetu Princeton, zaczyna swoją książkę „Historia Banku Anglii.

Harold James Historia Banku Anglii. Jak powstał nowoczesny bank centralny Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021

Foto: materiały prasowe

Jak powstawał nowoczesny bank centralny". Tytuł jego książki może być nieco mylący. Nie obejmuje ona bowiem całych, liczących ponad 300 lat dziejów tej instytucji. To opowieść o transformacji brytyjskiego banku centralnego w latach 1979–2003, nieco zahaczająca również o globalny kryzys z 2008 r. i o brexit. W tej historii mamy więc walkę z inflacją na przełomie lat 70. i 80., okres rządów Margaret Thatcher, dylematy dotyczące budowy unii monetarnej w Europie, atak spekulacyjny na funta, a także formalne odzyskanie niezależności przez bank centralny. W tym stosunkowo krótkim okresie zaszły w Banku Anglii bardzo głębokie zmiany. James bardzo szczegółowo omawia tę transformację, dotykając zarówno strategii banku, jego struktury jak i kultury organizacyjnej oraz komunikacji z opinią publiczną.

To poważna monografia rozpisana na blisko 650 stron. James starał się ją jednak pisać w sposób tak przystępny, jak to się tylko dało. W ten sposób na przykład opisywał kwestię reformy struktury banku w 1994 r.: „Za główny cel reformy obrano, jak określał to bank, »nadwyżkę kadry«, czyli »grupę osób, których utrzymanie rocznie pochłaniało ponad milion funtów, i choć były zbędne w stosunku do naszych potrzeb, to nadal im tak płacono, jakby wykonywały pożyteczną pracę«. Postawiono sobie za cel, aby poczucie zaangażowania w życie banku było powszechne: »Zbyt często można spotkać się z sytuacją, że pracownicy banku przygotowują materiał, nie mając jednak pojęcia, jaka głębsza idea skrywa się za ich pracą, lub nie do końca rozumiejąc, w jaki sposób i do czego wykorzystywane są te informacje. Hierarchiczna natura banku sprawia, że praca jest spychana przez kolejne szczeble drabiny zarządzającej«". Na Zachodzie książka Jamesa o Banku Anglii jest już pozycją klasyczną. U nas została ona wydana przez PWN przy współpracy merytorycznej z Narodowym Bankiem Polski. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.