Przemysł

Aplisens wyhamował przez pandemię

Mimo niekorzystnego otoczenia grupa obroniła marże, ale założeń dotyczących sprzedaży na 2020 rok nie uda się jej wykonać.

Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Foto: Archiwum, Robert Gardziński

Zarząd producenta aparatury kontrolno-pomiarowej przyznaje, że celu dotyczącego poziomu sprzedaży na 2020 r., zawartego w strategii grupy, nie uda się zrealizować. Po trzech kwartałach przychody wyniosły 81,5 mln zł, co oznacza realizację ok. 68 proc. założonego planu. – W ramach strategii zakładaliśmy, że wzrosty w 2020 r. będą raczej małe – na poziomie 1 proc., natomiast większe miały nastąpić w latach 2021–2022. Co do samej strategii i jej ewentualnej modyfikacji odniesiemy się za jakiś czas, w zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią – mówi Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Zmienny rynek

W tym roku Aplisens musi sobie radzić ze zmiennym i nieprzewidywalnym otoczeniem, które jest uzależnione od sytuacji epidemicznej na głównych rynkach grupy. – Można się było o tym przekonać na przełomie października i listopada, że wyraźnie zmniejszyła się ilość zamówień wpływających do spółki ze wszystkich rynków. Gdy nastąpiło pogorszenie sytuacji w związku z pandemią, to zamówienia ze wszystkich rynków przestawały wpływać, po czym pojawiał się optymizm. Teraz, od kilku dni, znów wpływają, dlatego trudno powiedzieć, jak wypadnie IV kwartał. Oczekuję, że będzie podobnie jak w pozostałych kwartałach, czyli spadki na poziomie kilku proc. w skali całego roku – uważa szef Aplisensu. Wskazuje, że najbardziej jest to widoczne na rynkach UE, gdzie są największe spadki w związku z drugą falą, na pozostałych rynkach sytuacja z zamówieniami wygląda lepiej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.