Grupa Boryszew: Głębokie zmiany w kluczowym biznesie

Na skutek największego od lat kryzysu w branży motoryzacyjnej pogłębionego brakiem półprzewodników Grupa Boryszew musiała zrewidować plany, podejmując działania nastawione na poprawę efektywności biznesu związanego z motoryzacją.

Publikacja: 14.10.2021 05:09

Wojciech Kowalczyk, prezes Boryszewa

Wojciech Kowalczyk, prezes Boryszewa

Foto: materiały prasowe

Ich efektem jest m.in. ogłoszenie upadłości trzech niemieckich spółek pośrednio zależnych od Boryszewa, z segmentu motoryzacji, których działalność obejmuje produkcję zewnętrznych plastikowych elementów wyposażenia samochodów (nadkola, osłony podwozia itp.) oraz wytwarzanie wielkogabarytowych form wtryskowych. W I półroczu 2021 roku wygenerowały one łącznie 72 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza spadek o 44 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

Decyzja o upadłości jest jednym z elementów działań optymalizacyjnych podjętych przez grupę w celu zminimalizowania wpływu problemów producentów samochodów na wyniki grupy. – Segment motoryzacyjny w Grupie Boryszew to dwa kluczowe podmioty – Grupa BAP oraz Grupa Maflow. Pierwsza z nich produkuje plastikowe komponenty głównie dla Grupy Volkswagen. Druga produkuje przewody do zarządzania klimatem w aucie i ma zdecydowanie bardziej zdywersyfikowany portfel odbiorców, więc jest tym samym bardziej odporna na obecną sytuację branży – wyjaśnia Wojciech Kowalczyk, prezes Boryszewa.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Firmy
Grupa Boryszew w nowej odsłonie
Firmy
Zdarzenia jednorazowe mogą mocno zmienić wyniki giełdowych firm
Firmy
Boryszew z nową strategią do 2028 roku
Firmy
Grupa Boryszew zapowiada nowe otwarcie
Firmy
Wyniki Boryszewa pod wpływem spowolnienia w Europie
Firmy
Mocno spadły zyski Seleny FM