Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojciech Kowalczyk, prezes Boryszewa
Ich efektem jest m.in. ogłoszenie upadłości trzech niemieckich spółek pośrednio zależnych od Boryszewa, z segmentu motoryzacji, których działalność obejmuje produkcję zewnętrznych plastikowych elementów wyposażenia samochodów (nadkola, osłony podwozia itp.) oraz wytwarzanie wielkogabarytowych form wtryskowych. W I półroczu 2021 roku wygenerowały one łącznie 72 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza spadek o 44 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku.
Decyzja o upadłości jest jednym z elementów działań optymalizacyjnych podjętych przez grupę w celu zminimalizowania wpływu problemów producentów samochodów na wyniki grupy. – Segment motoryzacyjny w Grupie Boryszew to dwa kluczowe podmioty – Grupa BAP oraz Grupa Maflow. Pierwsza z nich produkuje plastikowe komponenty głównie dla Grupy Volkswagen. Druga produkuje przewody do zarządzania klimatem w aucie i ma zdecydowanie bardziej zdywersyfikowany portfel odbiorców, więc jest tym samym bardziej odporna na obecną sytuację branży – wyjaśnia Wojciech Kowalczyk, prezes Boryszewa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
22 lipca akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu giełdowego – to już oficjalna informacja podana przez GPW. Inwestorzy próbują pozbywać się papierów. Kurs jest najniżej w historii.
Spółka przekonuje, że zwyżka w tych obszarach wynika m.in. z przewag technologicznych oferowanych produktów oraz rozbudowy sieci dystrybucji. Istotny wpływ na dalszy rozwój będą też miały sytuacja na rynku mieszkaniowym i koszty energii.
Rosyjskie drony ostrzelały fabrykę grupy Barlinek w Winnicy w Ukrainie. „Zbrodnicza wojna Putina przybliża się do naszych granic" – napisał na portalu X szef MSZ, Radosław Sikorski. Barlinek potwierdza atak. Straty są duże.
Nasz kraj może mocniej zaistnieć w globalnym sektorze kosmicznym. Sprzyja temu zwiększona składka Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej i coraz większy nacisk na obronność. Ale wyzwań nie brakuje.
Prezes lubelskiej firmy szuka i oszczędności i sposobów, jak skorzystać na wzroście wydatków Europy na zbrojenia. Pierwszy kwartał przyniósł jednak pogorszenie wyników.
W najbliższych tygodniach z warszawskiego parkietu zniknie kilka spółek. Najwięcej emocji budzą przypadki Rafako oraz Serinusa. Część inwestorów nadal wierzy, że do delistingów tych firm nie dojdzie.