Medycyna i zdrowie

Ruszyły zapisy w IPO PolTregu

Perspektywiczne i zaawansowane projekty to główne atuty debiutanta. Na drugiej szali leży wysokie ryzyko towarzyszące inwestycjom w spółki biotechnologiczne.
Foto: Adobestock

Ruszyły zapisy na akcje PolTregu w transzy dla inwestorów indywidualnych. Potrwają do 25 października. We wtorek podano cenę maksymalną akcji: wynosi 105 zł.

Firma oczekuje, że wpływy z emisji wyniosą do 120 mln zł netto (około 130 mln zł brutto). Spółka zamierza wypuścić do 1 332 414 nowych akcji serii M. Przy cenie maksymalnej taki pakiet jest wart około 140 mln zł. Obecnie kapitał zakładowy PolTregu dzieli się na ponad 3,33 mln walorów. Po uwzględnieniu nowych akcji (seria M ) i przy ustalonej cenie maksymalnej otrzymujemy wartość całej spółki na poziomie prawie 0,5 mld zł.

Obecnie wszystkie biotechnologiczne (krajowe) firmy notowane na GPW są warte około 10 mld zł. Największe są: Celon Pharma (1,9 mld zł), Selvita (1,4 mld zł), Mabion (1,3 mld zł), Ryvu Therapeutics (1 mld zł), Captor Therapeutics (0,8 mld zł), PBKM (0,8 mld zł), Biomed-Lublin (0,6 mld zł), OAT (0,5 mld zł) oraz Bioton (0,4 mld zł).

Szanse i wyzwania

Trudno porównywać wyceny poszczególnych firm biotechnologicznych ze względu na specyfikę tej branży. Gros spółek nie wypracowuje jeszcze zysków (pracują nad komercjalizacją leków i technologii). A to sprawia, że tradycyjne metody wyceny (np. wskaźnik cena do zysku) w biotechnologii zawodzą. Co o ofercie PolTregu sądzą analitycy?

– Ze względu na obszar badań (terapie komórkowe przeciwko cukrzycy typu I i chorobom autoimmunologicznym) oraz ich zaawansowanie (terapia przeciwko cukrzycy ma wejść w fazę III badań w 2022 r.) PolTreg ma na pewno potencjał. Pozytywnie oceniam również fakt, iż spółka ma już kilka patentów, w tym jeden w USA – komentuje Adrian Kowollik, analityk East Value Research. Jego zdaniem brakuje natomiast zagranicznych ekspertów w kierownictwie spółki. – Moim zdaniem zwiększyłoby to znacznie szanse na znalezienie zarówno silnego zagranicznego inwestora z szerokimi kontaktami w branży ochrony zdrowia, jak i partnera do dalszej komercjalizacji – podsumowuje.

Szczegóły oferty

Spółka oferuje nowe akcje, wspomniane już 1 332 414 sztuk. Przedmiotem IPO jest też nie więcej niż 335 407 istniejących walorów. Jeżeli przydzielone zostaną wszystkie nowe papiery i sprzedane wszystkie oferowane, to po przeprowadzeniu oferty będą stanowić 35,76 proc. kapitału i uprawniać do 32,38 proc. głosów. Zakładany termin pierwszego notowania akcji oraz PDA na giełdzie to okolice 23 listopada.

Środki z emisji PolTreg zamierza przeznaczyć na: ukończenie inwestycji w laboratorium, finansowanie kosztów operacyjnych i kapitału obrotowego oraz kolejne fazy badań terapii cukrzycy typu I oraz stwardnienia rozsianego. To obszary, w których zapotrzebowanie na leki i terapie jest duże i rośnie.

Zarząd jest spokojny o płynność spółki. Podkreśla, że pieniądze z IPO zapewnią jej finansowanie planów inwestycyjnych do I kwartału 2025 r. A do końca 2024 r. ma zostać podpisana umowa partneringowa, co zapewni ciągłość finansowania. Kolejne emisje akcji w najbliższych latach nie są planowane – deklaruje zarząd.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.