REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Dwie pizze za 10 000 BTC. Tak wyglądała pierwsza transakcja w bitcoinach

W środę minęło dziewięć lat od tych pamiętnych zakupów. W środowisku ten dzień nazywa się pizza day. Dlaczego ktoś wyłożył tyle kasy na kawałek placka z dodatkami?
Foto: Adobestock

Jest 18 maja 2010 r. Na największym forum internetowym poświęconym bitcoinowi – Bitcointalk – pojawia się oferta zakupu pizzy. Umieszcza ją użytkownik o pseudonimie Laszlo. „Zapłacę 10 000 BTC za kilka pizz... niech będą 2 duże, to zostanie mi coś na następny dzień... Chciałbym dostać jedzenie do domu z dostawą w zamian za bitcoiny, żebym nie musiał przygotowywać ani zamawiać tego samemu" – tak brzmiał ten słynny już post.

Pizze warte fortunę

Oferta Laszlo nie spotkała się z dużym zainteresowaniem. Odpowiedziało kilka osób i po czterech dniach w końcu ktoś mu te pizze przyniósł i dostał za to obiecane 10 000 bitcoinów. Tym kimś był 18-latek, który na Bitcointalk miał pseudonim jercos (prawdziwe imię i nazwisko: Jeremy Sturdivant). W ten sposób doszło do pierwszej, historycznej transakcji, w której wymieniono towar za cyfrowy nośnik wartości. „Kryptowaluty przestają być wyłącznie kryptograficzno-ekonomicznym eksperymentem, a stają się środkiem płatniczym mającym realną siłę nabywczą" – tak pisał o tym wydarzeniu Krzysztof Bielecki w książce „ABC blockchaina". Owa siła nabywcza nie była wtedy zbyt duża. W walutach fiducjarnych wartość tego zamówienia opiewała na około 40 USD. Ani kupujący, ani sprzedający nie mieli pojęcia, że za kilka lat to będzie fortuna.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA