Giełda

Poziom 2400 pkt trzeszczy

WIG20 po południu zniżkuje o około 0,3 proc., co oznacza zejście poniżej okrągłego pułapu.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W gronie dużych spółek najsłabiej prezentuje się po południu Mercator, który zniżkuje o blisko 5 proc. Mocno pod kreską są także Taourn, Allegro, CD Projekt oraz PGNiG. Z kolej na czele dużej dwudziestki pozostaje Asseco Poland. Kolejny dzień od dobrej strony prezentują się banki. Ta grupa spółek wspiera również drugą linię, czyli mWIG40. Indeks średnich firm zwyżkuje po południu o 0,36 proc. Z kolei sWIG80 jest odrobinę powyżej zamknięcia z poprzedniego dnia.

Początek dnia na innych europejskich giełdach również był niemrawy, jednak z czasem popyt zaczął rosnąć w siłę. Po południu większość europejskich indeksów świeci na zielono.

Co ciekawe, poranek przyniósł umocnienie dolara do złotego, jednak z czasem nastroje odwróciły się. Po południu kurs USD/PLN zniżkuje do 3,96 zł. Tymczasem notowania eurodolara rosną do 1,16.

Dziś odbyło się posiedzenie EBC. Stopy procentowe pozostały oczywiście bez zmian. Bank zapowiedział, że nadal będą prowadzone zakupy netto w ramach programu APP na kwotę 20 mld euro miesięcznie. "Rada Prezesów w dalszym ciągu przewiduje, że miesięczne zakupy netto w ramach programu APP będą prowadzone tak długo, jak będzie to konieczne do wzmocnienia łagodzącego oddziaływania podstawowych stóp procentowych EBC, i że zakończą się krótko przed tym, jak zacznie podnosić te stopy" - czytamy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.