Giełda

Poranek maklerów: Nowa fala hossy?

Giełdy globalne mają za sobą dobrą sesję, a analitycy przewidują, że może to być sygnał końca korekty trwającej od początku września i powrotu do zwyżek. Gdyby okazało się to prawdą, to za moment znów możemy być świadkami ustanawiania rekordów na amerykańskich czy zachodnioeuropejskich parkietach, gdyż straty do odrobienia nie są wielkie. Za poprawą nastrojów stoi przede wszystkim jeden czynnik, czyli świetny start sezonu wyników w USA.
Foto: PAP/EPA

To może być sygnał końca korekty

Adam Dudoń, BM Alior Banku

W czwartek najważniejsze indeksy na Wall Street zyskały w przedziale 1,6-1,7%. Niewiele mniejszy wzrost odnotowały kluczowe indeksy w Europie, w tym DAX (+1,4%).  Wczorajsza sesja na rozwiniętych rynkach może być sygnałem końca korekty i powrotu do wzrostów, a czynnikiem wspierającym popyt na spółki może być sezon raportowy w USA. Pierwsze opublikowane wyniki przez największe finansowe podmioty stanowią dobrą zapowiedź dla pozostałych spółek. Wszystkie sprawozdania finansowe zaskoczyły pozytywnie analityków. Dla przykładu zysk na akcję każdej z wymienionych spółek przebił istotnie konsensus: Bank of America (0,85 vs 0,71 USD), Morgan Stanley (2,04 vs 1,69 USD), Wells Fargo (1,17 vs 1 USD), Citigroup (2,15 vs 1,74 USD), nawet UnitedHealth działający w branży opieki zdrowotnej odnotował większy zysk na akcję niż prognozowano – 4,52 vs 4,41 USD. Dziś wyniki opublikuje Goldman Sachs. Dziś rano kontrakty wskazują na kontynuację odbicia indeksów, po tym jak azjatycka sesja przyniosła umiarkowane wzrosty.

Krajowe spółki, zachowujące się odmiennie na ostatnich sesjach, w przypadku solidnego odbicia w czwartek na zachodnich parkietach zachowywały się mniej spektakularnie. Indeks WIG20 zyskał na tle rozwiniętych giełd jedynie 0,3%. Relatywna słabość może wynikać z tego, że część wzrostów miała miejsce po zamknięciu sesji na krajowym parkiecie, ale główną przyczyną może być to, że indeks WIG20 zachowywał się relatywnie lepiej od początku wrześniowej korekty, a szczególnie mocne okazały się ostatnie październikowe sesje. O ile wzrosty na największych rynkach będą kontynuowane, istnieje spora szansa na to, że  znajdujące się wciąż dużo niżej od wrześniowego szczytu indeksy amerykańskie i zachodnioeuropejskie będą nadrabiać wspomnianą relatywną słabość. Warto odnotować wzrost zainteresowania krajowym parkietem, wyrażony za pomocą zwiększonych obrotów utrzymujący się już od dwóch tygodni, a na wczorajszej sesji obroty na GPW przekroczyły 2 mld zł. W temacie spółek - wczoraj po publikacji raportu produkcyjnego zanurkowały aż o 8,4% notowania JSW – z raportu wynika, że produkcja węgla w III kw. wyniosła 3,34 mln ton i była niższa k/k o 3,1%, a w ujęciu r/r aż o 15,4%. Głęboką przecenę, po publikacji rekomendacji „sprzedaj" przez Goldman Sachs odnotowało również Dino (-5,6%), a do okrągłego poziomu 200 zł spadły notowania CD Projekt (-4,2%). W temacie pozostałych spółek: 1. Cena mniejszościowego pakietu 45% udziałów w kopalni Sierra Gorda została ustalona na 1,55 mld USD, plus ewentualne 500 mln USD w zależności od cen miedzi i płatne w ciągu 4 lat. Mniejszościowy pakiet od Sumitomo ma nabyć South32, 55%-owy udział KGHM nie ulegnie zmianie. 2. Nowym prezesem PKO BP zostanie Iwona Duda, pod warunkiem zgody KNF. 3. ZE PAK podpisał list intencyjny w sprawie budowy farm wiatrowych z Orsted Wind Power. 4. Bank Handlowy oszacował, że ostatnia podwyżka stóp procentowych zwiększy wynik odsetkowy banku o 85-105 mln zł w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Poprawa sentymentu na globalnych rynkach

Kamil Cisowski, DI Xelion

Zgodnie z porannymi notowaniami kontraktów futures giełdy w Europie otworzyły się wczoraj na wyraźnych plusach i po lekkim zawahaniu na początku handlu spokojnie, ale nieprzerwanie kontynuowały ruch w górę. Spośród głównych indeksów najsłabiej wypadł IBEX, rosnący o skromne 0,49%, ale zwyżki na najsilniejszym DAX (1,40%) i większości pozostałych rynków przekraczały 1%. Sesja przyniosła dość wyraźne spadki rentowności obligacji, w szczególności na długim końcu krzywej. Amerykańskie 10-latki zbliżyły się ponownie do 1,5%, a bundy do -0,2%. Z pewnością nie bez znaczenia był tu niższy od oczekiwań odczyt amerykańskiego PPI, które wzrosło o 0,5% m/m (konsensus: 0,6% m/m), ale w ujęciu bazowym tylko 0,2% m/m (konsensus: 0,5% m/m). Pewien wpływ na sentyment mogły mieć też tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek, których liczba spadła z 329 tys. do 293 tys.

WIG20 wzrósł o 0,31%, mWIG40 o 0,48%, a sWIG80 o 0,09%. Po epizodzie naprawdę niezwykłej siły drugą sesję z rzędu obserwujemy realizację zysków na GPW – wczorajsze obroty na głównym indeksie sięgnęły niemal 1,75 mld zł. Pomimo siły całego sektora bankowego pod kreską zamknęło się PKO po informacjach o rezygnacji Jana Rościszewskiego z funkcji prezesa oraz, co być może ważniejsze, odwołaniu z zarządu Rafała Antczaka oraz Jakuba Papierskiego, który w banku od ponad dekady nadzorował obszar bankowości inwestycyjnej (a do niedawna także korporacyjnej). Poważnym obciążeniem dla głównego indeksu były też wyraźne spadki CD Projekt (-4,24%) i Dino (-5,56%), a tabelę zamykało JSW (-8,38%), które wymazało większość wzrostów z tego miesiąca.

Choć pozostajemy pesymistyczni, jeżeli chodzi o perspektywy dla globalnych rynków akcji w tym kwartale, i spodziewamy się zamknięcia roku poniżej obecnych poziomów, chwilowo widać ewidentną poprawę sentymentu. S&P500 i NASDAQ wzrosły wczoraj po 1,7%. Bank of America i Morgan Stanley pokazały naprawdę świetne raporty, unikając problemu, którzy inwestorzy dostrzegli w sprawozdaniu JP Morgan (spadek wolumenu kredytów gotówkowych). W połączeniu z dobrą sesją w Azji, wywołaną nie tylko zachowaniem Wall Street, ale też poluzowaniem dostępu do kredytów hipotecznych w Chinach, daje to nadzieję na solidne zamknięcie tygodnia.

Ten epizod optymizmu co do sytuacji w chińskim sektorze nieruchomości warto wykorzystać, by podkreślić, że w naszej opinii upadłość Evergrande będzie miała ciąg dalszy, potencjalnie przekłuwając bańkę, którą ewidentnie jest rynek mieszkaniowy w drugiej gospodarce świata. Problemy z obsługą zadłużenia wśród deweloperów są właściwie nieuniknione, gdy zerknie się na rynek chińskich obligacji korporacyjnych, a dotychczasowa reakcja giełd w Azji w tym kontekście wydaje się bardzo łagodna.

Wyniki pomagają bykom

Maciej Madej, DM TMS Brokers

Sezon wyników kwartalnych w USA rozpoczął się na dobre. Dobre wyniki instytucji finansowych wspierają obóz giełdowych byków. Korzystnie z perspektywy kupujących rysuje się również obraz makroekonomiczny. Ryzyko taperingu w USA de facto już się zmaterializowało. Ogłoszenie w minutkach po posiedzeniu FOMC, że wychodzenie z QE rozpocznie się w połowie listopada lub w połowie grudnia bez wskazania terminu podwyżek stóp procentowych spodobało się inwestorom. W czwartek przedstawiciel Fed Harker poinformował, że podnoszenie kosztu pieniądze rozpocznie się nie wcześniej niż w późnych miesiącach 2022 roku. Przy generalnym apetycie na ryzyko wystarczyło to, aby indeksy akcji mocno się zazieleniły.

W czwartek powyżej poziomów odniesienia wysunęły się wszystkie benchmarki. Dow Jones zyskał 1,56 proc., podczas gdy kurs S&P500 zwyżkował o 1,71 proc. Technologiczny Nasdaq100 rósł na koniec sesji o 1,73 proc. Również w trakcie handlu azjatyckiego byki mają wyraźną przewagę. Japoński Nikkei225 umacnia się o 1,5 proc., przy wzroście Hang Seng o około 1,2 proc. W tym samym czasie Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc. Nieco skromniej rosną notowania terminowe indeksy DAX, co budzi pewien niepokój przed otwarciem rynku kasowego.

W czwartek WIG20 urósł o 0,3 proc. i choć większość walorów zyskiwała, to uwagę przykuły te najmocniej zniżkujące. Po słabym raporcie produkcyjnym akcje JSW taniały o ponad 8,3 proc. Raport za ostatni kwartał pokazał, że spółka może mieć problem z wykorzystaniem rekordowych cen węgla celem zwiększenia zysków. Po negatywnej rekomendacji od GS taniały papiery DINO, a akcje CDR zniżkowały o 4,2 proc. Po drugiej stronie tabeli znalazły się CCC oraz Mercator, które zdrożały o 3,1 proc. Podium domykał KGHM ze wzrostem w okolicy 2,9 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.