WIG_Energia z ponad 7% wzrostem

Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wyraźne odbicie głównych indeksów.

Publikacja: 28.09.2020 17:27

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

WIG20 zyskał 3,84%, mWIG40 podbił o 2,1%, a sWIG80 wzrósł o 1,22%. Obroty na szerokim parkiecie wyniosły 1,1 mld PLN z czego 820 mln przypadło na WIG20. NCIndex zanotował wzrost o 2,25%. Najmocniejszym sub-indeksem był WIG-Energia ze wzrostem ponad 7%.

Już poranne zachowanie futures wskazywało na lepsze nastroje przed sesją w Europie. Parkiety w Azji rosły na bazie lepszego zachowania chińskich indeksów po danych makro z Państwa Środka. Skala zwyżki w Europie (1,5-2% na głównych parkietach) stanowić może jednak zaskoczenie po słabych nastrojach z ubiegłego tygodnia. Zbliżamy się jednak do końca września, co stanowić będzie również zamknięcie kwartału wraz z rozliczeniem efektywności zachowania funduszy wobec benchmarków. Warto wspomnieć, iż WIG20 ze zwyżką 3,84% był dziś wiceliderem wzrostu w Europie (za 4,6% zanotowanym w Luxemburgu, zaraz za Polską był węgierski BUX ze zwyżką 3,81%).

Lokalnie wsparciem dla WIG20 był sektor energetyczny, gdzie sub-indeks WIG-Energia zanotował 7,4% podbicia. Podwyższona zmienność na akcjach TPE, PGE czy ENE była pochodną kontynuacji ruchów z piątku (+12%) kiedy na rynku pojawiły się doniesienia o rządowych planach wygaszenia kopalń do 2049r. Ponownie ciekawie było na tzw. WIG-COVID, gdzie ponownie obserwowaliśmy podwyższone obroty na Mercatorze (-0,21%) czy Biomedzie Lublin (+3,5%). 46% zwyżkę zanotował producent testów z NC emitent Innogene, po komunikacie o zamówieniu z Indii. Liderem obrotów był Play, jednak z uwagi na wezwanie zmiana na kursie była niewielka. Ponad 12% traciły akcje DataWalk po informacji o emisji akcji z pozbawieniem PP. Warto przypomnieć, iż do dzisiaj trwają zapisy (dla inwestorów detalicznych) w jednym z największych IPO na krajowym parkiecie – Allegro.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja przynosi sporą korektę ostatniej słabości WIG20 – w praktyce jednak aby układ techniczny uległ zmianie główny indeks musi zmierzyć się z oporem na 1770 pkt.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Podwójny szczyt straszy na wykresie WIG20
Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach
Giełda
WIG20 w konsolidacji na szczycie hossy
Giełda
WIG20 nie może poradzić sobie z poziomem 2500 pkt
Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt