Niewielki zakres zmian na WIG20

W trakcie czwartkowego handlu główny indeks, WIG20, stracił 0,48% notując, na koniec sesji, 1637 pkt. mWIG40 wzrósł o 0,46% podczas gdy sWIG80 podbił o 0,34%.

Publikacja: 21.05.2020 17:39

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Leki (+1,85%), a na drugiej stronie zestawienia było WIG-Górnictwo ze spadkiem -2,2%. Obroty wyniosły dziś 777 mln z czego 625 mln przypadło na WIG20.

Czwartkowa sesja na globalnych rynkach nie różniła się znacząco od handlu od początku tygodnia. W większości przypadków byliśmy świadkami konsolidacji w ograniczonym zakresie wahań. Nastroje pozostają ostrożnie optymistyczne po ostatnich zapowiedziach emisji wspólnego, europejskiego długu, który mógłby wesprzeć członków UE najbardziej dotkniętych pandemią. Uwaga skupiona była, jak co czwartek, na wskazaniu z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 2,438 mln do 38,59.

Lokalnie otrzymaliśmy dane dot. produkcji przemysłowej za kwiecień, która wyniosła -24,6% r/r wobec oczekiwanego spadku o -10%. Brak było jednak istotniejszej reakcji na GPW czy na PLN. Inwestorzy mają świadomość, iż niedawny lockdown doprowadził do zamrożenia aktywności gospodarczej, a globalne rynki starają się wyceniać odbicie, a nie przeszłość. W zakresie WIG20 najmocniejsze spadki zanotowały dziś akcje Play, notujące zniżkę o -4,84% (przejściowo walory tracił nawet blisko 9%). Było to wynikiem zamknięcia ABB (ze strony Kenbourne i Tollerton) po 28,5 PLN za akcję wobec 31 PLN odniesienia ze środy. W zakresie największych spółek warto wspomnieć o teście historycznych maksimów na akcjach CD Projekt na poziomie 400 PLN (ostatecznie zamknięcie wypadło bliżej 393 PLN). W zakresie mniejszych spółek należy wspomnieć o blisko 36% podbiciu akcji Lubawy po tym jak spółkach zaprezentowała szacunkowe wyniki za I kw.

Z rynkowego punktu widzenia, od początku tygodnia, trwa konsolidacja na WIG20. Dzisiejszy zakres zmienności wyniósł jedyne 17 pkt. Rynki EM czekają na rozwój wypadków na parkietach zachodnich (potencjalnie dalsze wybicie na SPX) co dawałoby impuls do ruchów również w Warszawie.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach
Giełda
WIG20 w konsolidacji na szczycie hossy
Giełda
WIG20 nie może poradzić sobie z poziomem 2500 pkt
Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt
Giełda
WIG20 na minusie, ale to byki odniosły zwycięstwo