Kolejne fatalne dane i spadki na rynku akcji

W środę poznaliśmy kolejną porcję fatalnych danych makroekonomicznych

Publikacja: 06.05.2020 17:57

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

Dzień rozpoczął się od słabych danych o zamówieniach w niemieckich fabrykach, gdzie spadek wyniósł aż 15,6% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Poznaliśmy także wskaźniki PMI z Europy. Odczyty dla sektora usługowego były co prawda w większości zgodne z rynkowym konsensusem, jednak pokazały ogromny spadek w ujęciu miesięcznym. W Niemczech wskaźnik wyniósł zaledwie 16,2 pkt podczas gdy w marcu było to 35 pkt. Sytuacja jeszcze gorzej wygląda we Włoszech i Hiszpanii, gdzie usługowy PMI wyniósł odpowiednio 10,8 i 7,1 pkt.

Dzisiejszego sentymentu nie polepszają też nowe projekcje Komisji Europejskiej, które wskazują na spadek PKB wynoszący 7,7% w 2020 roku oraz 6,5% spadek w samych Niemczech. Z kolei w przypadku takich krajów jak Włochy czy Hiszpani ruch ma wynieść odpwienio 9,5 oraz 9,4%. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął się 1,11 proc. niżej, dokładnie tyle samo co francuski CAC 40. Ponad 1% spadki obserwowaliśmy też we Włoszech i Hiszpanii, z kolei londyński FTSE 100 zdołał zyskać 0,06%.

Polska giełda niestety przodowała w spadkach, indeks dwudziestu największych spółek zamknął się blisko 2% pod kreską. Wśród blue chipów na plusie zdołał się utrzymać jedynie CD Projekt, gdzie wzrosty wyniosły zaledwie 0,5%, pozostałe 19 spółek odnotowało straty. Najmocniej traciły akcje JSW (-5,94%) i CCC (-4,84%).

Inwestorzy czekali też na publikację danych z USA, o godzinie 14:15 opublikowany został raport ADP pokazujący ponad 20 milionowy spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Jest to najgorszy wynik w historii, a z szczegółowych danych wynika, że najmocniej ucierpiał sektor usług, gdzie odnotowano 16 milionów zwolnień. Pomimo tak fatalnych danych, rynki nie były zaskoczone, konsensus oscylował w okolicach poziom 20 milionów, dlatego też reakcja rynku był znikoma. Po otwarciu sesji za oceanem, indeksy w USA konsolidują. W pierwszych dwóch godzinach handlu sesja przebiega mieszanie, indeks technologiczny Nasdaq notuje przyzwoite wzrosty wynoszące 0,8%, z kolei S&P500 i Dow Jones znajdują się nieznacznie poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

[email protected]

Strona internetowa X-Trade Brokers: www.xtb.com/pl

Giełda
Big beautiful tax bill
Giełda
Pół roku deprecjacji
Giełda
Ustawa podatkowa to za mało dla Wall Street?
Giełda
WIG20 znów odbija się od linii tegorocznych szczytów
Giełda
Spadek na otwarcie kwartału
Giełda
Wtorek na GPW: Porzucony ZE PAK, shorty w natarciu, plan PKP Cargo