REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Obligacje już za drogie

Ministerstwo Finansów na czwartkowym przetargu zamiany sprzedało obligacje skarbowe za 4,7 mld zł. Choć to wynik zgodny z oczekiwaniami analityków widać, że zainteresowanie polskim długiem powoli słabnie.
Foto: Fotolia

MF odkupowało obligacje z czterech serii zapadających w tym i w przyszłym roku, sprzedawało zaś papiery z sześciu serii. Inwestorzy zgłosili popyt na obligacje o wartości 6,1 mld zł. Popyt przekroczył więc sprzedaż o 29 proc. Na poprzednim przetargu zamiany, pod koniec czerwca, wskaźnik ten wyniósł 23 proc., najmniej od marca br. Ale także czwartkowy wynik należy do niskich. W kwietniu, zanim globalna hossa na rynku długu sprowadziła rentowność polskich obligacji do najniższego poziomu od czterech lat, popyt na nie na przetargach przekraczał sprzedaż nawet o 50 proc.

Inaczej niż na poprzednim przetargu zamiany, największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w czwartek dziesięciolatki DS1029. Rentowność odpowiadająca minimalnej cenie ich sprzedaży wyniosła niespełna 2,23 proc. w porównaniu z 2,37 proc. dwa tygodnie wcześniej. GS

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA