Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pytania odnosiły się przede wszystkim do zaangażowania koncernu w budowę bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. Trudno chyba o bardziej dyplomatyczne przyznanie, że nie wszystko idzie tu jak po maśle.
– Ten projekt jest jawnie nieopłacalny, a jednak nadal trzeba go sfinansować – mówi „Parkietowi" Michał Hetmański, ekspert think tanku Instrat, który przygotował pakiet pytań na ostatnie walne zgromadzenie energetycznej spółki. I tu pojawia się szereg problemów, z których pierwszy wiąże się z tym, że w 30 proc. inwestycję miały finansować banki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie elektrownie, które wygrały ostatnie uzupełniające aukcje rynku mocy na drugą połowę tego roku, nie otrzymały jeszcze wsparcia. Dlaczego? Rząd wciąż nie otrzymał formalnej decyzji Komisji Europejskiej.
Nadmiar energii z fotowoltaiki (PV) to z jednej strony coraz częstsze wyłączenia, z drugiej zaś wydłuża się czas, kiedy cena energii w ciągu dnia jest bliska zeru lub ujemna. Perspektywa rozwoju opłacalnego biznesu dla branży fotowoltaicznej wydaje się coraz trudniejsza.
W pierwszym kwartale 2025 r. wartość giełdowa spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła do prawie 410 mld zł podał minister aktywów Jakub Jaworowski, odnosząc się do zarzutów PiS o pogorszeniu sytuacji w tych spółkach. Wskazał, że rosnące wartości akcji są najlepszym dowodem tego, że inwestorzy mają zaufanie do obecnych zarządów.
Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.