REKLAMA
REKLAMA

Dywidendy

Ostatni dzwonek na wysokie dywidendy

Do końca września w ponad 30 spółkach przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy. Niemal połowa oferuje ponad 4-proc. stopę.
Foto: Fotolia

Od początku roku WIG stracił ponad 7 proc., a od styczniowego maksimum niemal 13 proc. Dobrym sposobem na podbicie stopy zwrotu z inwestycji mogą być spółki dywidendowe, a takich na GPW systematycznie przybywa. W tym roku zyskiem podzieli się w sumie około 40 proc. krajowych emitentów.

Gros z nich już to zrobiła bądź miała już dzień ustalenia prawa do wypłaty, ale przed tą datą nadal jest ponad 30 firm.

Najbliższe dni pod lupą

W tym tygodniu przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy m.in. w Polskim Holdingu Nieruchomości, Indykpolu, Quantum Software, Stalprofilu, Inpro oraz Drozapolu.

Foto: GG Parkiet

Ta pierwsza spółka 31 sierpnia wypłaci 0,27 zł na walor. Na dywidendę łącznie trafi ponad 12,6 mln zł, a pozostałe niemal 12,9 mln zł zostanie przekazane na kapitał zapasowy. Przy wtorkowym kursie stopa dywidendy od PHN nie prezentuje się imponująco – wynosi 2,4 proc. Jeszcze niższa jest w Indykpolu, Stalprofilu i Drozapolu. Wynosi odpowiednio: 1,2 proc. (wypłata 0,8 zł na akcję), 1,5 proc. (0,18 zł) oraz 1,8 proc. (0,03 zł).

Natomiast zdecydowanie hojniejsze są Inpro i Quantum Software. Ta pierwsza oferuje 4,8-proc. wskaźnik, a druga ponad 11-proc. Dzień wypłaty ustalono u nich na 30 sierpnia. Uchwalenie imponującej dywidendy w informatycznym Qauntum w ostatnich tygodniach windowało notowania. W sumie do akcjonariuszy trafi ponad 2,9 mln zł, co daje 2,22 zł na akcję. Rok wcześniej było to 1,46 zł. Dywidendowym pewniakiem w branży IT jest grupa Asseco, która również w tym roku hojnie podzieliła się zyskiem.

Branżowy przegląd

Z kolei w finansach niezmiennie błyszczy PZU. W tym roku wpłaci 2,5 zł na akcję, co przy aktualnym kursie oznacza ponad 6-proc. stopę. W sumie do akcjonariuszy popłynie niemal 2,2 mld zł. Ci, którzy chcą się jeszcze załapać na wypłatę, spokojnie zdążą: dzień dywidendy ustalono dopiero na 12 września, a wypłaty na 3 października. W ostatnich tygodniach akcje PZU zyskiwały, ale nadal znajdują się poniżej cen docelowych, oszacowanych przez brokerów w tegorocznych rekomendacjach. Średnio implikują one kilkunastoprocentową przestrzeń do wzrostu.

Z naszych szacunków wynika, że niemal połowa spółek, w których dzień dywidendy jeszcze nie minął, zaoferuje w tym roku ponad 4-proc. stopę. Prym wiedzie wspomniane już Quantum, a za nim m.in. Prime Car Management, K2 Internet, i2 Development, Megaron i Inpro. Uwagę zwraca stosunkowo duża liczba szczodrych deweloperów. Inwestorzy zastanawiają się, czy w przyszłym roku branża będzie równie hojna. To zależy od tego, jakie wyniki wypracuje w tym roku. W spółkach przeważa optymizm. Np. Ronson w 2018 r. chce zrealizować sprzedaż zbliżoną do zeszłorocznej (ponad 800 lokali).

Wypłata vs. inwestycje

Odsetek spółek dzielących się zyskiem na GPW rośnie, ale daleko nam jeszcze do rynków dojrzałych, gdzie dystrybucja gotówki do akcjonariuszy (w postaci dywidend bądź skupu akcji) nie jest premią, ale wręcz normą.

Analitycy zastanawiają się, jak spółki będą dzielić  tegoroczne zyski – jaka ich część zostanie przeznaczona na dalszy rozwój, a jaka na dywidendy. Inwestycjom sprzyja niski koszt kapitału. W II kwartale PKB wzrósł o 5,1 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2017 r. Wsparciem dla gospodarki były m.in. inwestycje przedsiębiorstw. Powinny dalej rosnąć, choć barierą są coraz większe problemy z zatrudnianiem nowych pracowników.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA