Murapol silny bankiem ziemi i dywersyfikacją

Ssanie na mieszkania z popularnej półki będzie się utrzymywać – zaznaczają przedstawiciele rozważającej IPO firmy.

Publikacja: 05.08.2021 05:11

Murapol to jedyny deweloper budujący zarówno w największych aglomeracjach, jak i mniejszych miastach

Murapol to jedyny deweloper budujący zarówno w największych aglomeracjach, jak i mniejszych miastach, np. Gliwicach.

Foto: materiały prasowe

Z blisko 20 tys. mieszkań w banku ziemi, dywersyfikacją obejmującą kilkanaście mias, i obsługą całego łańcucha inwestycji pod jednym dachem, wybierający się na giełdę Murapol uważa, że perspektywy rozwoju są dobre.

Strukturalny deficyt

– Bez wątpienia na rynku utrzymuje się deficyt mieszkań, który może być trudny do zaspokojenia w nadchodzących latach nawet przy założeniu utrzymania obecnej dynamiki wzrostu sprzedaży – mówi Nikodem Iskra, prezes Murapolu. – Rozwoju rynku nie ogranicza popyt, ale dostępność atrakcyjnych, z punktu widzenia klientów, mieszkań. Najszybciej rozwijać się będą te podmioty, które zabezpieczyły wystarczająco duży bank ziemi, a także mają zapewnione finansowanie pozwalające na planowanie odpowiedniej marży – podkreśla.

Na koniec czerwca Murapol miał w posiadaniu i zabezpieczone parcele pozwalające postawić 19,4 tys. mieszkań. W budowie było 7,3 tys. lokali, a w projektowaniu i przygotowaniu 12,1 tys. W I półroczu spółka sprzedała 1,49 tys. lokali oraz mocno weszła na rynek PRS (najem instytucjonalny).

– Jesteśmy na początku naszej działalności na tym rozwijającym się rynku. Nawiązaliśmy współpracę z naszym większościowym akcjonariuszem grupą Ares, której doradza Griffin Real Estate. Oba podmioty mają bogate doświadczenie i wiedzę. Na cele PRS zostanie przeznaczonych 1,36 tys. mieszkań, które są obecnie w trakcie realizacji. Kolejne 1,2 tys. jest w fazie projektowania i przygotowania na gruntach objętych umowami przedwstępnymi – mówi Iskra. Dodaje, że Murapol buduje też 361 lokali dla sieci prywatnych akademików Student Depot.

– Murapol jest w odpowiednim momencie, by złożyć prospekt i rozważać IPO. Grupa osiągnęła znaczącą skalę działalności oraz ma imponujący bank ziemi – podkreśla Piotr Fijołek, senior partner w Griffin Real Estate. – Rynkowa sytuacja sprzyja deweloperom, popyt na nowe mieszkania nie słabnie. To, w jaki sposób udało się polskiej gospodarce przejść przez pierwsze fale pandemii, pokazuje jej siłę i wspiera rozwój sektora nieruchomości. Deweloperzy starają się zaspokoić znaczący popyt, w samej tylko Warszawie brakuje około 200 tys. lokali, a deficyt w innych dużych miastach kształtuje się na poziomie górnych kilkudziesięciu tysięcy, a Murapol działa zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych ośrodkach miejskich – dodaje.

Menedżer zaznacza, że mimo wzrostu cen dostępność mieszkań wciąż wygląda nieźle.

– Mierzona jako relacja przeciętnej ceny mkw. i miesięcznej płacy jest nadal znacznie wyższa niż w latach 2007–2008, kiedy rynek przeżywał silny rozkwit – wskazuje Fijołek. – To doskonałe otoczenie dla dewelopera, który buduje lokale przystępne cenowo, ma zabezpieczony bank ziemi i sprawnie działającą organizację, kontrolującą cały proces powstawania inwestycji – dodaje. Zdaniem eksperta dodatkowo PRS to rynek, który ma przed sobą dobrą przyszłość, biorąc pod uwagę potrzeby mieszkaniowe w Polsce.

Szczyt sprzedaży

W I połowie br. w sześciu największych miastach deweloperzy sprzedali 39 tys. lokali. JLL spodziewa się w całym roku nowego rekordu: 72,9 tys. sprzedanych mieszkań.

Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach
Budownictwo
Bardzo wysoka fala inwestycji mieszkaniowych
Budownictwo
Robert Chojnacki, prezes REDNET 24: Nie będzie szaleństwa „Na start”