Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek Europejski Bank Centralny miał ogłosić decyzję dotyczącą polityki dywidendowej banków w strefie euro. Do zamknięcia tego wydania komunikat w tej sprawie nie został opublikowany, ale wcześniejsze nieoficjalne informacje wskazywały, że EBC zniesie zakaz wypłaty zysków.
Reuters donosił, że regulator zezwoli na wypłatę bankom do 15 proc. zysków osiągniętych w latach 2019 i 2020. Na początku marca EBC zakazał bankom wypłaty dywidend z zysku z 2019 r. ze względu na pandemię i obawy o wzrost odpisów kredytowych uderzających w kapitały. Zakazano też skupu akcji własnych. Z nieoficjalnych informacji „Financial Timesa" wynikało, że EBC zdecyduje się na przywrócenie możliwości wypłaty dywidend, ale tylko tym bankom, które mają najwyższe kapitały i rentowność.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.