Banki

Decydują się dywidendy banków

EBC i KNF o wypłacie zysków przez kredytodawców.
Foto: Adobestock

We wtorek Europejski Bank Centralny miał ogłosić decyzję dotyczącą polityki dywidendowej banków w strefie euro. Do zamknięcia tego wydania komunikat w tej sprawie nie został opublikowany, ale wcześniejsze nieoficjalne informacje wskazywały, że EBC zniesie zakaz wypłaty zysków.

Reuters donosił, że regulator zezwoli na wypłatę bankom do 15 proc. zysków osiągniętych w latach 2019 i 2020. Na początku marca EBC zakazał bankom wypłaty dywidend z zysku z 2019 r. ze względu na pandemię i obawy o wzrost odpisów kredytowych uderzających w kapitały. Zakazano też skupu akcji własnych. Z nieoficjalnych informacji „Financial Timesa" wynikało, że EBC zdecyduje się na przywrócenie możliwości wypłaty dywidend, ale tylko tym bankom, które mają najwyższe kapitały i rentowność.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.