Banki

Alior nie został uznany za instytucję ważną systemowo

Wbrew oczekiwaniom analityków Alior Bank nie został uznany przez Komisję Nadzoru Finansowego za instytucję o znaczeniu systemowym.
Foto: Bloomberg

Jesienią trwała rewizja listy banków uznanych rok temu przez KNF za inne instytucje o znaczeniu systemowym, tzw. OSII (other systemically important institutions), oraz wysokości buforów kapitałowych nałożonych na tego typu instytucje. Rok temu Alior nie został sklasyfikowany jako OSII i nie dostał żadnego buforu. Liczono więc, że zakończona teraz rewizja przyniesie uznanie Aliora, który przez rok zwiększył bilans o jedną czwartą, za OSII i nałożenie bufora o wysokości 0,25 pkt proc.

Jednak do tej pory nie napłynął żaden komunikat z banku w tej sprawie. - Alior Bank nie został przez KNF oceniony w 2017 r. za OSII, w związku z tym nie otrzymał dodatkowego bufora kapitałowego z tym związanego – informuje nas Julian Krzyżanowski, rzecznik banku. Kolejne przeliczenie bufora odbędzie się w listopadzie 2018 r.

Uznanie banku za instytucję o znaczeniu systemowym jest zależne od jego: wielkości, znaczenia dla gospodarki, wzajemnych powiązań z sektorem i innych. Co ciekawe „sąsiedzi" Aliora pod względem wielkości bilansu zostali uznani za OSII i otrzymali bufory w wysokości 0,25 proc. Millennium ma bilans warty 70 mld zł, dalej jest Alior (65 mld zł), Getin Noble Bank (63 mld zł), Raiffeisen Polbank (49 mld zł) i Handlowy (44 mld zł).

Banki uznane za OSII otrzymują dodatkowy bufor kapitałowy, który powiększa minimalne poziomy współczynników kapitałowych wymaganych przez regulatora. Wielkość bufora może kształtować się od 0,25 proc. do 2 proc., licząc co 0,25 proc. i jest zależna od kryteriów uznania banku za OSII, czyli od wielkości, znaczenia dla gospodarki, wzajemnych powiązań z sektorem i innych elementów.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły