REKLAMA
REKLAMA

Banki

Zysk mocno w górę

Bank Ochrony Środowiska podtrzymuje cele finansowe przedstawione w strategii na 2021 r. Głównym z nich jest zysk netto powyżej 180 mln zł. Wskaźnik rentowności kapitałów własnych (ROE) ma przekroczyć 7,7 proc., a kosztów do dochodów zmaleć poniżej 47 proc. Koszty ryzyka mają być niższe niż 0,75 proc.

Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska, podkreśla wzrost sprzedaży kredytów proekologicznych.

Foto: Archiwum

Po I półroczu bank ma 44 mln zł skonsolidowanego zysku netto, o 29 proc. więcej niż rok temu. ROE za ostatnie 12 miesięcy urósł o 0,5 pkt proc., do 3,7 proc., wskaźnik kosztów do dochodów uwzględniający równomierne rozłożenie składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny zmalał do 60,7 proc., z 63,5 proc. w 2018 r. Koszty ryzyka w tym czasie zmalały o 0,07 pkt proc., do 0,78 proc.

Bank miał udany II kwartał, w którym wypracował 27 mln zł zysku netto, o blisko 52 proc. więcej niż rok temu. Jednym z głównych powodów poprawy był wynik z odsetek, który wyniósł 107 mln zł, czyli wzrósł o 14 proc. rok do roku mimo stabilnej wartości portfela. Marża odsetkowa dzięki zmniejszeniu kosztów finansowania (za sprawą cięcia oprocentowania depozytów oraz redukcji kosztownych obligacji) wzrosła w I półroczu do 2,3 proc., z 2 proc. w całym 2018 r. Wynik z tytułu opłat i prowizji w II kwartale także się zwiększył, choć tylko symbolicznie, bo o 0,5 proc., do 25 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA